Stany USA mają zdecydować o ugodzie z Microsoft
18 stanów USA i Dystrykt Kolumbia mają czas do wtorku na podjęcie decyzji, czy poprą ugodę zawartą pomiędzy koncernem Microsoft a ministerstwem sprawiedliwości USA, taki werdykt wydała sędzina przewodnicząca w sprawie antytrustowej przeciwko temu koncernowi.
W piątek na przesłuchaniu w sądzie federalnym w Waszyngtonie ugodę przedstawiono sędzi Colleen Kollar-Kotelly. Sędzina wyznaczyła następne przesłuchanie na wtorek, na którym prokuratorzy stanowi mają przedstawić swe stanowiska.
Uważam, że jest ważne, aby sprawa zakończyła się globalną ugodą albo przynajmniej z udziałem jak największej liczby stron - powiedziała Kollar-Kotelly.
Amerykańskie ministerstwo sprawiedliwości zawarło w piątek ugodę z koncernem komputerowym Microsoft w sprawie praktyk monopolistycznych zarzucanych tej firmie.
Jak poinformował resort, ugoda przewiduje szereg ograniczeń wobec koncernu, które powstrzymają niezgodne z prawem działania Microsoftu.
Sprawa przeciw koncernowi trwa od 1998 r. W czerwcu br. Sąd Apelacyjny Dystryktu Columbia uznał, że Microsoft stosuje praktyki monopolistyczne i w ten sposób szkodzi klientom. Orzeczenie to podtrzymał Sąd Najwyższy.
Na mocy ugody firma zgodziła się na zapewnienie konkurencyjnym producentom oprogramowania komputerowego dostępu do informacji, które pozwolą na produkcję programów współpracujących z systemem operacyjnym Microsoftu - Windows.
Koncern ma także umożliwić trzem niezależnym ekspertom, którzy będą urzędować w siedzibie Microsoftu, kontrolę realizacji umowy. Eksperci mają mieć pełny dostęp do wszystkich ksiąg, nagrań, systemów, a także do personelu Microsoftu - poinformowało ministerstwo sprawiedliwości. (mk)