Kontrofensywa się zaczęła? Jasny sygnał z Kijowa [RELACJA NA ŻYWO]
Środa to 420. dzień rosyjskiej inwazji. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar poinformowała, że część ukraińskich działań kontrofensywnych planowanych na wiosnę już się rozpoczęła. - Na przykład w Bachmucie, gdzie trwają aktywne akcje szturmowe naszych wojsk. Właściwie na wschodzie już trwają działania kontrofensywne - oświadczyła. Rosyjskie działania wokół Bachmutu stanowią dla Kremla "jedną z najdroższych operacji" podczas tej inwazji, gdyż wydano już "dużą ilość sprzętu i broni", która została "w dużej mierze" zniszczona. - Rosjanie ponoszą tam ogromne straty. I są to straty są kilkukrotnie większe od naszych - dodała. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.
- Rosja pod przykrywką badań na morzu i połowu ryb, przygotowuje grunt pod możliwe działania sabotażowe na skandynawskich farmach wiatrowych, rurociągach gazowych czy podwodnych kablach. Nordyckie stacje telewizyjne ujawniają szczegóły śledztwa.
- Rosjanie zmuszeni są do wykorzystywania w Ukrainie czołgów i armat skonstruowanych po II wojnie światowej, starając się uzupełnić straty. Zachodnie wywiady mają nowe dowody. - Rosja "cofa się" pod względem sprzętu - powiedział CNN jeden z przedstawicieli służb.
- Komisja Europejska bierze się za ukraińskie zboże. W specjalnym komunikacie podkreślono, że będzie wspólne europejskie podejście w tej sprawie. Nowe przepisy mają dotyczyć w szczególności pszenicy, kukurydzy, słonecznika i rzepaku.
- Władimir Putin pojawił się w Ukrainie. Rosyjski dyktator miał odwiedzić dwa anektowane regiony. Nie odważył się jednak, aby być tak blisko linii frontu jak Wołodymyr Zełenski. W sieci pojawiło się wymowne porównanie.
- Od marca 2023 r. Kreml dramatycznie zwiększył liczbę ogłoszeń rekrutacyjnych dla ochotników - podaje w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną. Rosyjski niezależny serwis Novaya Gazeta wyliczył, że na rosyjskim portalu społecznościowym VKontakte ukazało się 75 tysięcy ogłoszeń.
- Szwajcaria jest nieugięta, stanowczo odmówiła dostawy broni do Ukrainy. Prezydent Szwajcarii Alain Berset, który we wtorek spotkał się w Berlinie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, potwierdził, że nie wycofuje się ze swojego zakazu, bo Szwajcaria musi działać według zasady neutralności.
Źródło: PAP, ISW, Ukrinform, Ukraińska Prawda, Unian, BBC, Tagesschau, Financial Times, Deutsche Welle