Trwa ładowanie...

Stanął pierwszy w Polsce pomnik Lecha Wałęsy

W Alei Polskich Noblistów, którą otwarto w Parku Natury w Odolanowie, stanął pomnik Lecha Wałęsy. Według władz miasteczka jest to pierwszy w kraju monument byłego prezydenta RP.

Share
Stanął pierwszy w Polsce pomnik Lecha Wałęsy
Źródło: PAP
d30yk38

Uroczystości odsłonięcia pomnika odbyły się w związku w 20. rocznicą częściowo wolnych wyborów parlamentarnych. Uczestniczyli w nich m.in. posłowie Sejmu kontraktowego: Marek Pol, Andrzej Grzyb, Andrzej Aumiller, Marian Janicki i Jerzy Koralewski. Byli też obecni parlamentarzyści, samorządowcy, działacze "Solidarności" z lat 80.

Monument ma około 2,5 m wysokości. Na granitowym cokole umieszczono popiersie dawnego przywódcy "Solidarności" z okresu, kiedy rozpoczynała się walka o niepodległość kraju. Pod spodem umieszczono tekst życiorysu Wałęsy. Pomnik wyrasta wśród porozrzucanych kamieni, które łączą się. - Jest to symbol "Solidarności", która pomimo ówczesnych rozterek, łączyła ludzi - powiedział autor projektu pomnika, Wiesław Oźmina.

- Aleja Noblistów powinna przypominać ludziom, że tę wyjątkową nagrodę otrzymali nieliczni Polacy. Często nie pamiętamy, że wśród nich jest Lech Wałęsa. Przypomnieliśmy to w 20. rocznicę wyborów 1989 - powiedział wiceburmistrz Odolanowa, Marian Janicki. Dodał, że następny pomnik miasteczko wystawi Wisławie Szymborskiej.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d30yk38

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30yk38
d30yk38
Więcej tematów