Stan wyjątkowy w Waszyngtonie. Burmistrz Waszyngtonu tworzy centrum kryzysu

Burmistrz Waszyngtonu Muriel Bowser ogłosiła stan wyjątkowy z powodu "trwającego kryzysu humanitarnego" i zapowiedziała otwarcie centrum koordynacyjnego dla migrantów. Miasto boryka się falą cudzoziemców, przywożonych autobusami z dwóch stanów, rządzonych przez Republikanów. Teksas i Arizona postanowiły przybyszy, przedostających się do USA przez Meksyk odstawiać do stolicy.

Migranci na granicy meksykańsko-amerykańskiej
Migranci na granicy meksykańsko-amerykańskiej
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | Michaal Nigro

Amerykanie uznali, że wobec gigantycznego napływu migrantów najlepiej będzie zorganizować konkretną pomoc przybyłym. Ogłoszenie stanu wyjątkowego pozwala na przekierowanie funduszy federalnych na ten cel i sprawne reagowanie.

Burmistrz Bowser odpowiada tą decyzją na trwający konflikt z republikańskimi gubernatorami Teksasu i Arizony. Od kwietnia gubernatorzy tych stanów zaczęli przewozić migrantów z obszarów przygranicznych Meksyku do Waszyngtonu, Nowego Jorku i Chicago. Był to ich protest przeciwko polityce gabinetu Joe Bidena i sposób na przekazanie odpowiedzialności za kryzys migracyjny władzom miast.

Jak podaje CNN, w czwartek biuro gubernatora Teksasu wysłało ponad 7900 migrantów w 190 autobusach, do stolicy, ponad 2200 osób do Nowego Jorku i ponad 300 przybyszy do Chicago. Z Arizony do Waszyngtonu wysłano natomiast 46 autobusów z 1677 pasażerami.

Stan wyjątkowy w Waszyngtonie. Burmistrz Waszyngtonu tworzy centrum kryzysu

Do samej stolicy przyjechać miało już ponad 9 tysięcy migrantów. - Dzięki naszemu planowi pozostajemy wierni naszym wartościom i budujemy system, który wspiera spójną i dobrze skoordynowaną akcję - powiedziała Muriel Bowser.

Zapowiedziała także, że utworzone właśnie Biuro Usług dla Migrantów, które zapewni podstawowe potrzeby przybywającym. Będzie dbało o posiłki, transport, pilną opiekę medyczną i załatwienie formalności związanych z procesem łączenia rodzin.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (164)