Stan wyjątkowy. Rozporządzenie ws. ograniczenia wolności i praw weszło w życie
Rozporządzenie Rady Ministrów ws. ograniczeń wolności i praw w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego oraz rozporządzenie MSWiA ws. ograniczenia prawa posiadania broni palnej zostały opublikowane w czwartek wieczorem w Dzienniku Ustaw. Zakaz przebywania osób do tego nieupoważnionych na terenach objętych restrykcjami zaczął obowiązywać o północy.
02.09.2021 22:45
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Restrykcje, zawarte w rozporządzeniu wprowadzającym stan wyjątkowy, dotyczą 183 miejscowości w pasie przy granicy polsko-białoruskiej. Osoby, które objęte są tymi obostrzeniami, muszą opuścić ten teren do godz. 24.00 w czwartek 2 września, czyli w dniu wejścia w życie rozporządzenia.
"Informacje o wprowadzonych ograniczeniach właściwy wojewoda podaje niezwłocznie do wiadomości publicznej przez rozplakatowanie w miejscach publicznych, a także w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie miejscowości wchodzących w skład obszaru, na którym wprowadzono stan wyjątkowy. Informacje o objęciu obszaru stanem wyjątkowym mogą zostać zamieszczone także na tablicach informacyjnych" - czytamy w opublikowanym rozporządzeniu.
Stan wyjątkowy. Opublikowano rozporządzenie ws. ograniczenia wolności i praw
W dokumencie podpisanym przez premiera Mateusza Morawieckiego wyszczególniono m.in. "ograniczenia wolności i praw" w związku z wprowadzeniem w czwartek 2 września stanu wyjątkowego na wyznaczonym obszarze przygranicznym.
W miejscach tych nie można organizować zgromadzeń publicznych, imprez masowych, wydarzeń artystycznych oraz o charakterze rozrywkowym. Przebywające w miejscach publicznych osoby dorosłe muszą mieć przy sobie dowód osobisty lub iyn dokument potwierdzający ich tożsamość. Osoby poniżej 18. roku życia muszą okazać legitymację szkolną.
Stan wyjątkowy na granicy. Co to oznacza?
Obowiązuje zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym przez całą dobę osób, które tam nie mieszkają. Wyjątkiem są osoby zapewniające obsługę urzędów administracji publicznej i ich jednostek organizacyjnych, przebywające w tych jednostkach w celu załatwienia spraw administracyjnych, pracujące zarobkowo w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą na tym obszarze, wykonujące na stałe działalność gospodarczą na tym obszarze, świadczące usługi pocztowe, kurierskie, dostawcze i zaopatrzeniowe, posiadające nieruchomości na tym terenie. Nie dotyczy także rolników pracujących w gospodarstwach, uczniów, studentów i ich opiekunów w czasie pobierania nauki, opiekunów dzieci do lat 3; osób uczestniczących w praktykach kultu religijnego, chrzcinach, ślubach, weselach i pogrzebach.
Zakaz nie dotyczy: służb ratowniczych, medycznych i innych interwencyjnych oraz osób w drodze do placówek ochrony zdrowia, a także osób jadących bezpośrednio na przejście graniczne lub z niego do centrum kraju.
Jak napisano w rozporządzeniu, na terenie objętym restrykcjami "mogą poruszać się funkcjonariusze i pracownicy służb państwowych oraz żołnierze i pracownicy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej wykonujących zadania służbowe".
Stan wyjątkowy na granicy. Jakie obostrzenia wprowadza rozporządzenie?
Ponadto na terenie objętym obostrzeniami nie wolno nagrywać ani fotografować infrastruktury granicznej. Nie wolno także dokumentować i rozpowszechniać wizerunków strażników granicznych, policji ani żołnierzy Wojska Polskiego. Czynności te mogą być wykonywane jedynie przez wymienionych wyżej funkcjonariuszy. Ograniczony został również dostęp do informacji o działaniach prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym związanych z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji.
Dokument przewiduje sytuacje wyjątkowe, w których można przebywać na terenie objętym restrykcjami jeśli "zachodzą szczególne, uzasadnione okoliczności wskazujące na niezbędność bezpośredniego kontaktu z osobą (mieszkającą na terenie, na którym obowiązuje stan wyjątkowy - red.), po uzyskaniu zgody właściwego miejscowo komendanta placówki Straży Granicznej".
Stan wyjątkowy. Jest rozporządzenie ws. ograniczenia prawa posiadania broni
W Dzienniku Ustaw opublikowano także rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ograniczenia prawa posiadania broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych.
Zakaz wynikający z opublikowanego rozporządzenia odnosi się do broni palnej "w tym w stanie rozładowanym, i amunicji, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji" . Ograniczenie obowiązuje także w zakresie posiadania materiałów wybuchowych, "do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego".
Ograniczenia nie dotyczą broni posiadanej na podstawie pozwolenia na broń w celu ochrony osób i mienia. Dotyczy to broni posiadanej na podstawie dopuszczenia do posiadania broni przez wewnętrzne służby ochrony, pracowników ochrony oraz przez pracowników podmiotów, którym broń jest niezbędna w celach wzywania pomocy, ratowniczych, poszukiwawczych.
Przeczytaj także: