Trwa ładowanie...

Stan wyjątkowy na granicy. Schetyna: To ostateczność

- Chciałbym zapytać prezydenta RP, dlaczego nie zwołał Rady Bezpieczeństwa Narodowego w tej sprawie? Dlaczego nie poinformował liderów opozycji? Dlaczego decyduje się o wprowadzeniu stanu wyjątkowego bez debaty z opozycją parlamentarną? - pytał w czwartek wieczorem Grzegorz Schetyna, odnosząc się do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę rozporządzenia o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią.

Share
Grzegorz Schetyna pytany był m.in. o wprowadzenie stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią Grzegorz Schetyna pytany był m.in. o wprowadzenie stanu wyjątkowego na granicy z Białorusią Źródło: East News, fot: JACEK DOMINSKI
dwdt3en

Grzegorz Schetyna pytany był w wieczornym programie "Kropka nad i" m.in. o podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę rozporządzenia, wprowadzającego stan wyjątkowy na granicy z Białorusią.

W przyszłym tygodniu w tej sprawie odbędzie posiedzenie Sejmu, a także posiedzenie komisji administracji i spraw wewnętrznych.

Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią. Schetyna: jestem zwolennikiem gwarancji bezpieczeństwa

- Ja jestem zwolennikiem przede wszystkim gwarancji bezpieczeństwa granicy - uważa były przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Grzegorz Schetyna jest również byłym ministrem spraw wewnętrznych. Jak dodał, "stan wyjątkowy to jest ostateczność".

dwdt3en

Na uwagę, że jeśli będzie głosował przeciw wprowadzeniu stanu wyjątkowego, może zostać nazwany "agentem rosyjskim albo białoruskim", odpowiedział, iż "to jest pułapka zastawiona na opozycję".

Zobacz też: Stan wyjątkowy. Gen. Stanisław Koziej o działaniach służb

Stan wyjątkowy na granicy. "Oni znowu chcą zagrać kartą uchodźców"

- Chciałbym zapytać prezydenta RP, dlaczego nie zwołał Rady Bezpieczeństwa Narodowego w tej sprawie? Dlaczego nie poinformował liderów opozycji? Dlaczego decyduje się o wprowadzeniu stanu wyjątkowego bez debaty z opozycją parlamentarną? Dlaczego nie było komisji spraw wewnętrznych i administracji, utajnionej komisji ds. służb specjalnych, żeby poinformować o tych wszystkich kwestiach i o zagrożeniach? Tak było na Litwie, na Łotwie. Tam cały parlament decydował - podkreślił polityk.

Grzegorz Schetyna przywołał także wydarzenia z 2015 roku. Stwierdził, że kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej PiS wykorzysta jako paliwo polityczne.

dwdt3en

- Przecież tam wtedy także wprowadzono histerię, histeryczne działania pokazujące właśnie uchodźców, którzy przechodzili przez kraje Unii Europejskiej. "Żadnych uchodźców, uchodźcy to zaraza, roznoszą choroby", mówił prezes Kaczyński. Dzisiaj uważam, że oni znowu chcą zagrać kartą uchodźców, nielegalnej migracji - przekonywał Grzegorz Schetyna.

Schetyna o wniosku o wprowadzenie stanu wyjątkowego. "Nie zostanie odrzucony"

- Nie przesądzam głosowania (w Sejmie - red.), wiemy, jakie jest uzasadnienie. Będziemy mieli spotkanie klubu i będziemy decydować w piątek, przed posiedzeniem. Tutaj potrzebna jest współpraca z Litwą i Łotwą, ale także z KE - kontynuował gość TVN24.

- To jest wniosek (o wprowadzenie stanu wyjątkowego - red.), który został podpisany, może zostać odrzucony przez bezwzględną większość posłów, czyli tak naprawdę w związku z tym, że PiS i Konfederacja są za wprowadzeniem stanu wyjątkowego, można powiedzieć, że nie zostanie odrzucony - dodał.

Jak stwierdził, decyzja dotycząca sposobu głosowania będzie znana w piątek przed obradami Sejmu.

dwdt3en

Przeczytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dwdt3en
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwdt3en
dwdt3en
Więcej tematów