Trwa ładowanie...
d13mi42

Stała ekspozycja Sztuki Współczesnej w CSW

(inf.własna)

d13mi42
d13mi42

U progu 2002 roku w Zamku Ujazdowskim w odnowionych przestrzeniach otwarta zostanie w czwartek stała ekspozycja Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Współczesnej. Kolekcja jest zwieńczeniem dziesięcioletniej pracy Centrum Sztuki Współczesnej (CSW) nad kształtem tego zbioru.

Międzynarodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej CSW zawiera kilkaset prac 133 artystów i ma charekter miedzynarodowy, z naciskiem jednak na dzieła polskie. Jest czwarta prezentacja kolekcyjną z Zamku Ujazdowskim. Jej kuratorem jest Wojciech Krukowski. Ekspozycja planowana jest na trzy lata, z tym że część prac będzie sukcesywnie zmieniana. Będzie to kolekcja żywo reagująca na dziejące się wokół niej wystawy.

Na wystawie obejrzeć będzie można prace m.in. Magdaleny Abakanowicz, Pawła Althamera, Mirosława Bałki, Christiana Boltanskiego, Włodzimierz Borowski, Edwarda Dwurnika, Stefana Gierowskiego, Zuzanny Janin, Koji Kamoji, Ilya Kabakova, Josepha Kosutha, Katarzyny Kozyry, Olega Kulika, Kwiek/Kulik, Zbigniewa Libery, Richarda Longa, Romana Opałki, Denisa Oppenheima, Michelangelo Pistoletto, Wojciecha Prażmowskiego, Joanny Rajkowskiej, Henryka Stażewskiego, Leona Tarasewicza, Emmeta Williamsa, Krzysztofa Wodiczko, Artura Żmijewskiego.

Prace reprezentują różne media, jakimi obecnie posługuje się sztuka: malarstwo, rzeźbę, rysunek, fotografię, instalację, video, performance, działania multimedialne i inne. Wystawa kolekcji ma dwa cele: pokazać wybitne indywidualności sztuki współczesnej, a następnie przedstawić aktualny stan sztuki. Dwujęzyczny katalog Kolekcji winien powstać w ciągu pierwszego roku jej funkcjonowania.

d13mi42

W poprzednich latach prezentowane były trzy edycje kolekcji na wystawach okresowych w roku 1992, 1994 i 1996/1997. Stanowiły one fragmentaryczne, stopniowo uzupełniane prezentacje zbiorów sztuki najnowszej CSW.

Obecna Kolekcja będzie interesującym zbiorem ważnych dzieł powstałych w ciągu ostatnich czterdziestu lat i jest prawie w całości wynikiem zrealizowanych od roku 1990 prawie 600 wystaw. W ostatnich latach Kolekcja wzbogaciła się o kilkadziesiąt obiektów sztuki pochodzących z zakupów, darów artystów wystawiających w CSW i depozytów. Szczególnie istotne jest dopełnienie ekspozycji Kolekcji pracami o dużym znaczeniu zakupionymi przez Gminę Warszawa Centrum.

Otwarciu Kolekcji CSW towarzyszy równoległe otwarcie wystawy DEPOZYT GALERII FOKSAL: prezentacja 15 artystów, którzy wystawiali w tej kultowej galerii, spośród 200 dzieł, znajdujących się w galeryjnej kolekcji.

Do przestrzeni przeznaczonej na prezentację Depozytu będzie się wchodzić przez drzwi od mieszkania jednego z założycieli Galerii Foksal Edwarda Krasińskiego. Zaprezentowana zostanie rzeźba Mirosława Bałki a, e, i, o, u, która powstała w 1997 roku specjalnie dla Galerii Foksal. W mentalną podróż będzie się można udać na białych siedzeniach autobusowych zaprojektowanych przez Pawła Althamera. Poza tym pokazane zostaną: instalacja Katarzyny Józefowicz, nieznany projekt Krzysztofa Wodiczki, prace Henryka Stażewskiego, Koji Kamoji, Christiana Boltanskiego, Annette Messager, Lawrence Weinera i innych.

Nowością prezentacji Foksal będą prace Tadeusza Kantora, który przez jakiś czas był przywódcą duchowym tej galerii.

Anna Kaczanowska (WP)

d13mi42
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13mi42
Więcej tematów