Stadion Śląski – arena wielkich wydarzeń i… możliwości
Imprezy sportowe o międzynarodowej randze, koncerty wielkich gwiazd muzyki, wydarzenia rozrywkowe, a także nowoczesne centrum konferencyjne – legendarny Kocioł Czarownic to wielofunkcyjny obiekt będący jedną z najbardziej charakterystycznych wizytówek województwa śląskiego.
19.09.2023 17:16
– Stadion Śląski to ikona naszego regionu. Wiele zawodów lekkoatletycznych, żużlowych czy rozegranych tu meczy piłkarskich, jak na przykład ten, podczas którego Polska pokonała Anglię w 1973 roku czy ten z Norwegią w 2001 roku, który dał naszej reprezentacji awans do Mistrzostw Świata po raz pierwszy od 16 lat, na stałe zapisało się na kartach historii polskiego sportu. Dziś Kocioł Czarownic to nie tylko największa w Polsce arena lekkoatletyczna z 9-torową bieżnią, ale również nowoczesna arena piłkarska, spełniająca najwyższe wymogi stawiane stadionom piłkarskim. To też miejsce wspaniałych koncertów, które odbywają się tu w doskonałych warunkach akustycznych, ale też gospodarz licznych konferencji, targów czy spotkań biznesowych. Stawiamy na nowoczesność i stale udowadniamy, jak różnorodne wydarzenia mogą się tu odbywać – mówi marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.
Sportowe zmagania na najwyższym poziomie
Od ponad 65 lat Stadion Śląski jest gospodarzem spektakularnych widowisk sportowych zarówno o znaczeniu krajowym, jak i międzynarodowym. To miejsce, w którym historia polskiego sportu została zapisana z zadziwiającymi rekordami, które do dziś nie zostały pobite. Obiekt od zawsze był bardzo wielofunkcyjny i obsługiwał wydarzenia związane z różnymi dyscyplinami sportowymi – piłkarskie, lekkoatletyczne, żużlowe czy kolarskie.
Od 2020 roku jest to Narodowy Stadion Lekkoatletyczny i to tu goszczą najważniejsze zawody o międzynarodowym znaczeniu, takie jak Mistrzostwa Świata w Sztafetach 2021 czy Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Silesia 2021 i 2023. Ponadto, od ubiegłego roku Memoriał Kamili Skolimowskiej odbywa się tu w randze Diamentowej Ligi, a Stadion Śląski stał się przez to pierwszym w historii polskim obiektem, na którym organizowany jest tak prestiżowy mityng z udziałem światowych gwiazd Królowej Sportu oraz 25-tysięcznej publiczności.
Odbył się tu również niejeden mecz piłkarski, a Kocioł Czarownic przynosi szczęście reprezentacji Polski, która pokonała tu m.in. Holandię, Portugalię czy Szwecję. Od tej jesieni na stadionowej arenie mecze będzie z kolei rozgrywał Ruch Chorzów.
– Sport jest istotą tego miejsca i trudno sobie wyobrazić, by mogło być inaczej. Konsekwentnie budujemy markę "sportowe śląskie" i staramy się, by Stadion Śląski był domem nie tylko dla lekkiej atletyki, ale też dla innych dyscyplin. Dlatego ogromnie się cieszymy, że już niebawem na dobre rozgości się tu również piłka nożna. Ruch Chorzów to pierwszy klub, który będzie regularnie rozgrywał na Śląskim swoje mecze i to w najwyższej klasie rozgrywek, czyli w ekstraklasie. Czekamy na ten moment i liczymy na fenomenalne bramki, jak również wspaniałą atmosferę na trybunach, z której Kocioł Czarownic zasłynął nie tylko w Polsce, ale i za granicą – podkreśla wicemarszałek województwa śląskiego Łukasz Czopik.
Kultowa arena koncertowa
Stadion Śląski to też najlepsza otwarta scena muzyczna w kraju, która odznacza się doskonałą akustyką i może pomieścić nawet 85 tys. osób. To tu odbył się legendarny festiwal Monsters of Rock z udziałem AC/DC i Metalliki. W Kotle Czarownic wystąpiły też takie gwiazdy jak the Rolling Stones, U2, Genesis, the Police, Red Hot Chili Peppers czy Guns N’Roses.
Tylko w tym sezonie na Śląskim można było na żywo zobaczyć dwa występy niemieckiej grupy Rammstein, światowej sławy włoskiego tenora Andreę Bocellego czy przedstawicieli rodzimej sceny muzycznej – sanah oraz JIMKA, który stworzył wyjątkowe widowisko razem z orkiestrą NOSPR i gwiazdami polskiego hip-hopu. To wysoko postawiona poprzeczka, ale plany na kolejne lata też są ambitne. W 2024 roku na stadionowej arenie na pewno zobaczymy Dawida Podsiadło, który wyruszy w trasę ze sceną 360 stopni. Jego występy cieszą się tak dużą popularnością, że artysta zagra tu nie jeden, a aż dwa koncerty, dzięki czemu zgromadzi w Kotle Czarownic rekordową publiczność.
Jeden stadion, wiele możliwości
– W ciągu roku organizujemy na Stadionie Śląskim naprawdę sporo wydarzeń i właściwie przez cały czas coś się tutaj dzieje. To są bardzo różne przedsięwzięcia – od międzynarodowych zawodów, przez mecze, turnieje dla dzieci, imprezy muzyczne, konferencje, warsztaty i wiele, wiele innych. Każde wydarzenie jest inne i do każdego w inny sposób się przygotowujemy, ale jedno się nie zmienia – nasz zespół zawsze daje z siebie 100% i dokłada wszelkich starań, żeby event zakończył się sukcesem, a uczestnicy, którzy wzięli w nim udział, na długo zapamiętali wizytę na Śląskim. Niejednokrotnie pokazaliśmy już, że potrafimy z powodzeniem zorganizować wydarzenia o randze nie tylko krajowej, ale i międzynarodowej. To naprawdę wielofunkcyjny obiekt, dający ogrom możliwości – zapewnia dyrektor Stadionu Śląskiego Adam Strzyżewski.
Bo Kocioł Czarownic to nie tylko arena wydarzeń sportowych i rozrywkowych. To także wielofunkcyjna przestrzeń, w której mogą się odbywać przeróżne eventy, począwszy od konferencji, szkoleń oraz targów, po spotkania integracyjne, dziecięce bale czy turnieje sportowe. To w sumie 5 tys. m2, gdzie można zorganizować wydarzenia dla 2800 osób. Nowoczesne wyposażenie, sprzęt oraz sale modułowe dają możliwość stworzenia dowolnej aranżacji. Opcji jest cała masa, a dopasowanie przestrzeni do indywidualnych potrzeb to gwarancja, że wydarzenie na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Poznaj Stadion Śląski od środka
Legendarny Kocioł Czarownic skrywa wewnątrz niejedną tajemnicę, o czym mogą się przekonać ci, którzy zdecydują się na zwiedzanie obiektu. Można tu zobaczyć m.in. szatnię zawodniczą z koszulkami reprezentacji Polski w piłce nożnej, strefę SPA czy stadionowy komisariat policji. Z pewnością sporych emocji dostarcza również widok, jaki rozpościera się na arenę i Park Śląski z wysokości 26 metrów czy wyjście tunelem zawodniczym wprost na wyjątkową murawę.
Jedno jest pewne – Stadion Śląski robi wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i od środka, a wachlarz możliwości, jakie oferuje to miejsce, sprawia, że zdecydowanie warto je odwiedzić.