Środowiska żydowskie o wyroku na Demjaniuka
Izraelskie Centrum Wiesenthala z wielkim oburzeniem zareagowało na decyzję sądu w Monachium, który wprawdzie skazał na karę pozbawienia wolności Johna Demjaniuka za udział w zagładzie Żydów, ale zwolnił go z aresztu.
12.05.2011 | aktual.: 12.05.2011 17:28
- Jego miejsce jest w więzieniu - powiedział szef Centrum Wiesenthala w Jerozolimie Efraim Zuroff. - Jego wieku nie powinno się brać pod uwagę - dodał.
Zuroff podkreślił, że podczas gdy był bardzo zadowolony z uznania winy Demjaniuka i skazania go na więzienie, to decyzja o jego zwolnieniu bardzo go rozczarowała.
Agencja dpa wskazuje, że gdy wyrok w sprawie Demjaniuka (którego obrońcy zapowiedzieli apelację) stanie się prawomocny, sąd wyższej instancji będzie musiał ponownie orzec w sprawie osadzenia skazanego w więzieniu. Na poczet kary przepisy nakazują zaliczenie okresu spędzonego w areszcie śledczym - w przypadku Demjaniuka są to dwa lata.
Sąd w Monachium orzekł, że 91-letni John Demjaniuk, skazany na karę pięć lat pozbawienia wolności za udział w zagładzie Żydów w Sobiborze, zostanie zwolniony z aresztu z powodu zaawansowanego wieku.
Prokuratura żądała kary sześciu lat pozbawienia wolności. Obrońcy Demjaniuka domagali się zaś jego uniewinnienia. O postanowieniu zwolnienia Demjaniuka sędzia Ralph Alt poinformował po ogłoszeniu wyroku skazującego. Associated Press zwraca uwagę, że rozpatrzenie apelacji może potrwać pół roku, albo i dłużej.
Sędzia Alt wskazał, że w Niemczech zwalnianie z aresztu osób oczekujących na apelację nie jest niczym nadzwyczajnym. Dodał, że Demjaniuk - obecnie bezpaństwowiec, deportowany z USA dwa lata temu - nie ma żadnej możliwości ucieczki.
- Dla nas jest ważne, że (Demjaniuk) został skazany - powiedział rzecznik Światowego Kongresu Żydowskiego Michael Thaidigsmann. - Nie do takiej organizacji jak nasza należy orzekanie, czy powinien być w więzieniu, czy nie.
Sekretarz generalny Centralnej Rady Żydów w Niemczech Stephan J. Kramer powiedział agencji Reutera, że wyrok w sprawie Demjaniuka "nie jest zemstą, lecz wymierzeniem sprawiedliwości, nawet po 65 latach".