Środowiska posierpniowe: wspólnie do Senatu?
Autorzy apelu (PAP/Andrzej Rybczyński)
Krzysztof Piesiewicz (AWS), Kazimierz Kutz (UW),
Zbigniew Romaszewski (ROP) i Zbigniew Religa (SKL) zaapelowali w środę do
środowisk posierpniowych o utworzenie niezależnego komitetu wyborczego - Blok Senat 2001 i wspólny start w wyborach do Senatu. Pod apelem podpisani są również byli i obecni senatorowie: Władysław Bartoszewski, Stefan Jurczak, Andrzej Stelmachowski oraz
Marcin Tyrna.
Inicjator apelu Krzysztof Piesiewicz poinformował, że od kilku miesięcy prowadził rozmowy z przedstawicielami środowisk akademickich, ugrupowań politycznych oraz Kościoła dotyczące potrzeby takiej inicjatywy.
W ocenie autorów apelu, druga izba parlamentu powinna mieć bardziej obywatelski niż partyjny charakter, czego przejawem byłoby uwolnienie senatorów w ich przyszłej pracy parlamentarnej od wymagań dyscypliny partyjnej. Ich zdaniem, sprawowanie kontroli nad prawem stanowionym przez Sejm wymaga kierowania się dobrem państwa, a nie interesami grupowymi.
Autorzy apelu uważają, że wprowadzenie w życie proponowanych przez nich zasad będzie możliwe jeżeli: ugrupowania polityczne i komitety wyborcze, które zaakceptują przedstawione propozycje, zadeklarują poparcie dla jednej listy kandydatów do Senatu; na liście tej znajdą się osoby zaufania publicznego legitymujące się dorobkiem w życiu publicznym, a nie kandydaci znani jedynie z działalności partyjnej; przyszli senatorowie wybrani z tej listy stworzą w Senacie wspólny klub, którego autonomia będzie uznawana przez działające w Sejmie kluby parlamentarne odpowiednich partii.(ck)