PolskaŚredniowieczne śpiewanie w Jarosławiu

Średniowieczne śpiewanie w Jarosławiu

Średniowieczną liturgią na Wniebowzięcie
Najświętszej Marii Panny rozpoczął się w niedzielę w Bazylice
Ojców Dominikanów w Jarosławiu (woj. podkarpackie) XII
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Pieśń naszych korzeni".

Przed publicznością wystąpiła Schola Braci Dominikanów z Krakowa i warszawska grupa Bornus Consort.

Zaprezentowana na inaugurację festiwalu liturgia zaczerpnięta jest z rzymskiego, najstarszego dominikańskiego rękopisu z 1254 r., zwanego "Prototypem Antyfonarza". Interpretacja rytmiczna śpiewu chorałowego pochodzi z paryskiego traktatu De Musica Hieronima z Moraw z 1270 roku.

W imprezie, która potrwa do następnej niedzieli, wezmą udział wykonawcy muzyki dawnej z Włoch, Węgier, Grecji, Niemiec, Hiszpanii i Finlandii oraz Polski. Koncerty odbywać się będą w kilku świątyniach Jarosławia.

Paweł Czerkas, prezes Stowarzyszenia "Muzyka Dawna" w Jarosławiu, które organizuje festiwal, powiedział, że jedną z największych atrakcji będzie piątkowy występ pochodzącego z Katalonii Jordi Savalla z rodziną. Jest to jedna z najbardziej znanych postaci muzyki dawnej na świecie.

Imprezę zakończy w niedzielę rano dominikańska liturgia.

Chętni będą także mogli wziąć udział w codziennych seminariach "Pieśń Naszych Korzeni", podczas których bohaterowie koncertu z poprzedniego wieczoru opowiedzą o swoich inspiracjach i filozofii życia oraz nauczą pieśni. Zainteresowani będą mieli możliwość nauczyć się także historycznych tańców.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)