Trwa ładowanie...
di7v9x2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Sprzęt w wymaganej gotowości, wysokie stawiennictwo rezerwistów - ocenia MON

Stan techniczny samolotów bojowych i broni pancernej polskiej armii pozwala na wypełnianie zadań; trwa szkolenie rezerwistów, a stawiennictwo na ćwiczenia jest blisko stuprocentowe - powiedział w Sejmie w wiceminister obrony Maciej Jankowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sprzęt w wymaganej gotowości, wysokie stawiennictwo rezerwistów - ocenia MON
(WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka)
di7v9x2

Wiceminister zaznaczył, że odpowiedź na pytania posłów TR o stan gotowości bojowej samolotów F-16 i MiG-29 oraz czołgów, a także stopień wyszkolenia załóg i o kwestie mobilizacji będzie na pewnym poziomie ogólności, ponieważ dotyczy "pogranicza informacji jawnej i zastrzeżonej".

- Ogólnie stan techniczny sprzętu wojskowego zapewnia utrzymanie wymaganej gotowości i realizację zadań operacyjnych oraz szkoleniowych - powiedział Jankowski. Zapewnił o wysokim poziomie sprawności sprzętu wojsk lotniczych, zarówno jeśli chodzi o F-16, jak i MiG-29. Zaznaczył, że "obsługa serwisowa jest zapewniona".

Poziom sprawności wojsk pancernych wiceszef MON określił jako "dość wysoki". "Są oczywiście pewne problemy, związane z czołgami Leopard 2A4, ale nie widzimy, aby w perspektywie stanowiło to jakieś zagrożenie" - dodał.

di7v9x2

Pytany o liczebność poszczególnych korpusów osobowych Jankowski powiedział, że ogólna liczba stanowisk żołnierzy zawodowych to obecnie ok. 115 tys. - w tym 23 650 stanowisk oficerskich, 43 030 podoficerskich, 48 800 szeregowych; dodatkowo jest 4 500 stanowisk dla kandydatów na żołnierzy zawodowych. Łącznie daje to blisko 120 tys. stanowisk. Najwięcej żołnierzy - ponad 84 tys. - podlega Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.

Wiceminister przypomniał, że "liczba generałów systematycznie z roku na rok się zmniejsza", i przy ostatnich nominacjach liczba oficerów nowo mianowanych na pierwszy stopień generalski była mniejsza niż liczba generałów odchodzących w stan spoczynku.

Poinformował też, że w 2013 r. przeszkolono ponad 3 tys. żołnierzy rezerwy, w bieżącym roku, do chwili obecnej ponad 4 tys., a plan zakłada przeszkolenie ponad 7 tys. żołnierzy. Zwrócił uwagę na "bardzo korzystną tendencję" - na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe stawia się ponad 90 proc. wzywanych.

di7v9x2

Podziel się opinią

Share

di7v9x2

di7v9x2
Więcej tematów