Sprzęt w wymaganej gotowości, wysokie stawiennictwo rezerwistów - ocenia MON
Stan techniczny samolotów bojowych i broni pancernej polskiej armii pozwala na wypełnianie zadań; trwa szkolenie rezerwistów, a stawiennictwo na ćwiczenia jest blisko stuprocentowe - powiedział w Sejmie w wiceminister obrony Maciej Jankowski.
Wiceminister zaznaczył, że odpowiedź na pytania posłów TR o stan gotowości bojowej samolotów F-16 i MiG-29 oraz czołgów, a także stopień wyszkolenia załóg i o kwestie mobilizacji będzie na pewnym poziomie ogólności, ponieważ dotyczy "pogranicza informacji jawnej i zastrzeżonej".
- Ogólnie stan techniczny sprzętu wojskowego zapewnia utrzymanie wymaganej gotowości i realizację zadań operacyjnych oraz szkoleniowych - powiedział Jankowski. Zapewnił o wysokim poziomie sprawności sprzętu wojsk lotniczych, zarówno jeśli chodzi o F-16, jak i MiG-29. Zaznaczył, że "obsługa serwisowa jest zapewniona".
Poziom sprawności wojsk pancernych wiceszef MON określił jako "dość wysoki". "Są oczywiście pewne problemy, związane z czołgami Leopard 2A4, ale nie widzimy, aby w perspektywie stanowiło to jakieś zagrożenie" - dodał.
Pytany o liczebność poszczególnych korpusów osobowych Jankowski powiedział, że ogólna liczba stanowisk żołnierzy zawodowych to obecnie ok. 115 tys. - w tym 23 650 stanowisk oficerskich, 43 030 podoficerskich, 48 800 szeregowych; dodatkowo jest 4 500 stanowisk dla kandydatów na żołnierzy zawodowych. Łącznie daje to blisko 120 tys. stanowisk. Najwięcej żołnierzy - ponad 84 tys. - podlega Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.
Wiceminister przypomniał, że "liczba generałów systematycznie z roku na rok się zmniejsza", i przy ostatnich nominacjach liczba oficerów nowo mianowanych na pierwszy stopień generalski była mniejsza niż liczba generałów odchodzących w stan spoczynku.
Poinformował też, że w 2013 r. przeszkolono ponad 3 tys. żołnierzy rezerwy, w bieżącym roku, do chwili obecnej ponad 4 tys., a plan zakłada przeszkolenie ponad 7 tys. żołnierzy. Zwrócił uwagę na "bardzo korzystną tendencję" - na obowiązkowe ćwiczenia wojskowe stawia się ponad 90 proc. wzywanych.