PolskaSprawy w kraju idą w złym kierunku - uważa 69 proc. Polaków

Sprawy w kraju idą w złym kierunku - uważa 69 proc. Polaków

69 proc. Polaków uważa, że sprawy w kraju idą w złym kierunku; przeciwnego zdania jest 20 proc. Pogorszenia sytuacji materialnej w ciągu trzech lat spodziewa się 50 proc. ankietowanych, 17 proc. poprawy - wynika z marcowego sondażu TNS OBOP.

Sprawy w kraju idą w złym kierunku - uważa 69 proc. Polaków
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Opinie w sprawie kierunku biegu spraw w kraju nie zmieniły się w ciągu ostatniego miesiąca - podaje OBOP.

20 proc. badanych sądzi, że sprawy w kraju idą w dobrą stronę. Pozytywne opinie na temat kierunku, w jakim zmierzają sprawy w Polsce, wyraźnie częściej niż inni mają osoby z wykształceniem wyższym (30 proc.), a także jeszcze uczące się (25 proc.), najmłodsi respondenci (15-19 lat - 28 proc.) oraz mieszkańcy największych aglomeracji miejskich (30 proc.).

O tym, że zmiany podążają w złą stronę, częściej niż ogół badanych przekonani są 50-latkowie (76 proc.), badani z wykształceniem zasadniczym zawodowym (80 proc.) lub podstawowym (75 proc.), a także mieszkańcy dużych miast (101 do 500 tys. mieszkańców - 75 proc.).

Ponad dwie trzecie ankietowanych (68 proc.) uważa, że polska gospodarka przeżywa kryzys, przy czym 21 proc. badanych określa ten kryzys jako głęboki. Zdaniem 29 proc. respondentów gospodarka rozwija się. OBOP podkreśla, że opinie o stanie polskiej gospodarki nie zmieniły się znacząco w porównaniu z wynikami poprzedniego badania.

Opinię, że polska gospodarka jest w stanie rozwoju częściej niż inni podzielają osoby z wyższym wykształceniem (37 proc.) oraz mieszkańcy największych aglomeracji miejskich (37 proc.). Negatywnie oceniają stan gospodarki głównie osoby w wieku 50-59 lat (76 proc.) oraz badani z wykształceniem zasadniczym zawodowym (77 proc.).

Pogorszenia materialnych warunków życia ludności w Polsce w ciągu najbliższych 3 lat spodziewa się połowa (50 proc.) badanych. Nie przewiduje zmian w tym zakresie 29 proc. ankietowanych, zaś poprawy sytuacja oczekuje jedynie 17 proc. respondentów.

Ośrodek zaznacza, że obecnie - w porównaniu z lutym - więcej osób spodziewa się pogorszenia materialnych warunków życia ludności w naszym kraju (wzrost o 6 pkt proc.), mniej zaś uważa, że będzie mniej więcej tak samo (spadek o 4 pkt proc.).

Opinię że w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia poprawią się, częściej niż inni podzielają osoby z wyższym wykształceniem (28 proc.), mieszkańcy największych aglomeracji (26 proc.). Nie spodziewają się zmian przede wszystkim najmłodsi respondenci (15-19 lat - 51 proc.), osoby jeszcze uczące się (47 proc.) oraz mieszkańcy największych miast (35 proc.).

Pogorszenie materialnych warunków życia ludzi w ciągu najbliższych trzech lat, częściej niż ogół badanych, przewidują ankietowani w wieku 50-59 lat (60 proc.), osoby z wykształceniem zawodowym (59 proc.) oraz osoby z miast od 101 do 500 tys. mieszkańców (58 proc.).

Sondaż TNS OBOP został zrealizowany w dniach 3-6 marca na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (147)