PolskaSprawiedliwi wśród Narodów Świata

Sprawiedliwi wśród Narodów Świata

Dwie rodziny - Wanda i Kazimierz Kafarscy oraz Stanisława i Stanisław Grzybowscy - które podczas wojny uratowały życie 9-letniemu Icchakowi Kleimanowi, zostały uhonorowane medalami i dyplomami "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata".

01.09.2004 | aktual.: 01.09.2004 21:36

W imieniu uhonorowanych rodzin medale z rąk ambasadora Izraela w Polsce odebrała mieszkająca w Poznaniu Wanda Kafarska.

Zachowanie obu rodzin było niezwykłe i wspaniałe - trudno przewidzieć, jak w takiej sytuacji my, tu zebrani, byśmy się zachowali. W Izraelu często nie pamięta się, co tych prawie 6 tys. Polaków - Sprawiedliwych wśród Narodów Świata - uczyniło - powiedział podczas uroczystości w Teatrze Nowym w Poznaniu ambasador Izraela w Polsce David Peleg.

Wanda Kafarska wraz z rodzicami, Stanisławą i Stanisławem Grzybowskimi oraz mężem Kazimierzem Kafarskim mieszkała podczas okupacji w Będzinie. Stanisław Grzybowski w czasie wojny był brygadzistą w kopalni, gdzie zetknął się z ojcem małego Icchka, któremu obiecał, że uratuje syna.

Chłopcem, który uciekł z transportu do Oświęcimia, opiekowała się przede wszystkim Wanda Kafarska, która m.in. nauczyła go modlitwy "Ojcze Nasz", co uratowało chłopca przed podejrzeniami wścibskich sąsiadów. Koniec wojny zastał Icchaka w Będzinie, skąd w zimie 1945 roku został zabrany do Izraela.

Medal i dyplom "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" ustanowił w 1953 roku izraelski parlament jako najwyższe odznaczenie, nadawane obcokrajowcom.

O nadaniu tytułu Sprawiedliwego decyduje kapituła Instytutu Pamięci Narodowej Yad Vashem w Jerozolimie. Medale przyznawane są, także pośmiertnie, osobom i rodzinom, które z narażeniem własnego życia i zdrowia, z pobudek czysto humanitarnych ratowały osoby narodowości żydowskiej w czasie drugiej wojny światowej.

Na medalu widnieje pochodzący z Talmudu napis: "Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat". Poza medalem i dyplomem, Sprawiedliwym przysługuje także prawo do zasadzenia własnego drzewa w parku, otaczającym siedzibę Instytutu w Jerozolimie.

Spośród prawie dwudziestu tysięcy uhonorowanych medalem "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata" blisko jedną trzecią stanowią Polacy.

Wcześniej, z okazji wizyty ambasadora Izraela, odsłonięto przy jednej z głównych ulic Poznania odrestaurowany pomnik poświęcony pamięci ofiar żydowskiego obozu pracy, który w latach 1940-1943 był zlokalizowany na stadionie miejskim w Poznaniu.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)