Trwa ładowanie...
d2oazbr
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Sprawcy strzelaniny w Charleston postawiono zarzut 9 zabójstw

Sprawcy strzelaniny w uczęszczanym przez Afroamerykanów kościele w Charleston w Karolinie Płd. postawiono w piątek zarzut dziewięciu zabójstw i nielegalnego posiadania broni - poinformowała na Twitterze policja z Charleston.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dylann Roof
Dylann Roof (PAP/EPA, Fot: Berkeley County)
d2oazbr

21-letni Dylann Roof został zatrzymany w czwartek w mieście Shelby, które znajduje się ok. 350 km na północ od miejsca zbrodni. Amerykańska prokuratura uznała jego czyn za "zbrodnię nienawiści".

Prokuratura bierze więc pod uwagę oskarżenie go o zbrodnię na tle rasowym, co oznacza, że mężczyźnie grozi surowsza kara. Roof zeznał podczas przesłuchania, że "chciał wypowiedzieć wojnę rasową" - podała telewizja NBC News, powołując się na źródła policyjne.

Republikańska gubernator Karoliny Południowej Nikki Haley powiedziała, że Roof zasługuje na karę śmierci, która jest wciąż wykonywana w tym stanie.

d2oazbr

- Jest to ewidentnie zbrodnia na tle rasowym. Chcemy, aby sprawca został skazany na śmierć. To najstraszniejszy przejaw nienawiści, jaki widziałam - powiedziała Haley.

Roof otworzył ogień do wiernych w XIX-wiecznym kościele metodystycznym w środę około godz. 21.00 czasu lokalnego, czyli o godz. 3.00 nad ranem w czwartek w Polsce.

Świątynia, w której doszło do tragedii, należy do historycznego, najstarszego na południu Afrykańskiego Episkopalnego Kościoła Metodystycznego. W USA istnieje kilkadziesiąt takich kościołów założonych przez Afroamerykanów, którym biali odmawiali wstępu do swoich świątyń.

Kościół w Charleston powstał w XVIII wieku, gdy zaczęli się tam zbierać na modły czarni niewolnicy; formalnie świątynia została założona w 1816 roku przez Denmarka Veseya. Wkrótce potem była dwukrotnie zamykana, ponieważ władze miejskie uznawały, że tamtejsza kongregacja łamie surowe przepisy dotyczące organizowania spotkań przez niewolników.

d2oazbr

W 1822 roku Vesey, były niewolnik, który zdołał kupić sobie wolność, usiłował zorganizować powstanie czarnych. Spisek został jednak wykryty i Vesey oraz jego wspólnicy zostali powieszeni. Budynek kościoła spalono w odwecie.

Świątynię odbudowano w 1834 roku, ale w 1886 roku zniszczyło ją trzęsienie ziemi. Kościół odrestaurowano jednak z rozmachem i stał się on miejscem, które odwiedzali wszyscy bojownicy o prawa obywatelskie dla Afroamerykanów, włącznie z Martinem Lutherem Kingiem.

Wierni wciąż organizują często wieczorne studiowanie biblii i podczas jednego z takich spotkań Roof, zaproszony do wzięcia udziału w lekturze, zabił dziewięcioro obecnych.

d2oazbr

Podziel się opinią

Share

d2oazbr

d2oazbr
Więcej tematów