Trwa ładowanie...
d3knz7y

Sprawa "willi Kwaśniewskich". RPO żąda wyjaśnień od CBA

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar skomentował publikację materiałów dotyczących śledztwa "willi Kwaśniewskich" przez CBA. W specjalnym oświadczeniu wysłanym do prokuratury RPO stwierdził, że podczas upublicznienia dokumentów "doszło do naruszenia praw i wolności obywatelskich".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sprawa "willi Kwaśniewskich". RPO pisze do CBA
Sprawa "willi Kwaśniewskich". RPO pisze do CBA (Getty Images, Fot: NurPhoto / Contributor)
d3knz7y

Do opublikowania materiałów śledztwa doszło 11 lutego. Zapisy rozmów, nagrania oraz kserokopie umów i notatek zostały udostępnione na wniosek ministra-koordynatora ds. służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Jak napisał w piśmie skierowanym do Prokuratora Generalnego były szef CBA, poprosił on o "przekazanie opinii publicznej materiałów zgromadzonych w śledztwie dotyczącym willi w Kazimierzu Dolnym".

Według służb dokumenty miały być dowodem na nielegalną transakcję, której rzekomo dokonało małżeństwo Kwaśniewskich. Za nielegalnie uzyskane pieniądze para miała kupić dom w Kazimierzu Dolnym. Kwaśniewskim jednak nigdy niczego nie udowodniono, ani nawet nie przesłuchano, co wielu uznało za kompromitację Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

W sprawie publikacji postanowił wypowiedzieć się Adam Bodnar, który skrytykował działania służb. RPO napisał w oświadczeniu przesłanym do prokuratury, CBA i UODO, że "sposób upublicznienia informacji przez CBA naruszał prawa i wolności obywatelskie".

d3knz7y

– Narusza to dobra osobiste tych osób poprzez ujawnienie szerokiej publiczności informacji osobistych i wrażliwych. Informacje takie przez organy państwa są traktowane jako informacje niejawne – stwierdził Adam Bodnar, nawiązując do udostępnienia nagrań z podsłuchanych rozmów telefonicznych.

Zobacz także: Agent Tomek: "kłamałem pod presją". Politycy idą do sądu

RPO uważa, że działa ono na szkodę zarówno osób, których dotyczy śledztwo "willi Kwaśniewskich", jak i tych zupełnie niezwiązanych ze sprawą. – Dotyczy to bowiem wszystkich osób, które w ogóle nie miały związku z prowadzonym postępowaniem, a jedynie rozmawiały, często o sprawach prywatnych, z osobami będącymi w kręgu podejrzeń CBA – napisał w oświadczeniu Rzecznik Praw Obywatelskich.

d3knz7y

Bodnar poprosił prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, aby ten zbadał, czy nie doszło do naruszenia kwestii ochrony danych osobowych. Dodatkowo RPO złożył zapytanie do szefa CBA o to, czy upublicznione informacje były niejawne i kiedy ewentualnie zdjęto z nich takową klauzule.

W oświadczeniu przesłanym przez UODO "Gazecie Wyborczej" urzędnicy poinformowali, że nie zamierzają zająć się sprawą, ponieważ nie leży to w ich kompetencjach.

„Kompetencje organu jakim jest Prezes UODO nie obejmują ingerencji w te sprawy, na co wielokrotnie zwracał uwagę sąd administracyjny.” – pisze UODO w komunikacie.

Przeczytaj także: CBA i "Willa Kwaśniewskich". Stanisław Żaryn: "Nie mamy intencji dalszego udostępniania danych"

Przeczytaj także: CBA publikuje materiały ze śledztwa "Willi Kwaśniewskich". Ostre słowa Radosława Sikorskiego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d3knz7y

Podziel się opinią

Share
d3knz7y
d3knz7y
Więcej tematów