Trwa ładowanie...

Sprawa praworządności w Polsce. Angela Merkel zabiera głos: nie mogę trzymać języka za zębami

Kanclerz Niemiec reaguje na sprawę stanu praworządności w Polsce. Merkel powiedziała, że traktuje to "bardzo poważnie". Zastrzegła przy tym, że zależy jej na bardzo dobrych relacjach z Warszawą, lecz "nie może trzymać języka za zębami".

Sprawa praworządności w Polsce. Angela Merkel zabiera głos: nie mogę trzymać języka za zębamiŹródło: PAP/EPA, fot: Clemens Bilan
d45c2ua
d45c2ua

Na spotkaniu z dziennikarzami Merkel, zapytana o ocenę sytuacji w Polsce, powiedziała, że "Polska i praworządność to poważny temat". - Warunkiem kooperacji w ramach Unii Europejskiej są zasady praworządności - podkreśliła.

Merkel zapowiedziała, że o praworządności w Polsce będzie "wyczerpująco" rozmawiała w Berlinie z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem.

"Nie możemy po prostu trzymać języka za zębami"

- Traktuję to bardzo poważnie. Chociaż bardzo życzyłabym sobie, by relacje i stosunki z Polską, która jest naszym sąsiadem, były bardzo dobre, a zawsze będę miała na względzie wagę tych relacji, nie możemy po prostu trzymać języka za zębami i nie mówić nic, by zachować pokój. Tutaj chodzi o fundamenty współpracy w UE - mówiła szefowa niemieckiego rządu.

- Jedność Unii za cenę rezygnacji z praworządności to nie byłaby już Unia Europejska - dodała.

d45c2ua

Komisja Europejska otrzymała odpowiedź od Polski ws. praworządności

Komisja Europejska poinformowała, że otrzymała od polskich władz odpowiedź na uzupełniające rekomendacje w procedurze praworządności. Wygląda na to, że Warszawa kwestionuje kompetencje KE w sprawie oceny systemu wymiaru sprawiedliwości.

Zdaniem Witolda Waszczykowskiego, działania legislacyjne, których celem jest reforma systemu sprawiedliwości, są zgodne ze standardami europejskimi i odpowiadają narastającym od lat oczekiwaniom społecznym w tym zakresie. Dlatego, według szefa MSZ, "bezpodstawnie budzą wątpliwości KE".

- Liczę na, to że Komisja Europejska zaprzestanie przesyłać nam zalecenia, krytykować i wytykać -powiedział minister Witold Waszczykowski.

Najsłynniejsze wpadki ministra Waszczykowskiego - zobacz wideo

d45c2ua
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45c2ua
Więcej tematów