Trwa ładowanie...

Spotkanie liderów V4. Mateusz Morawiecki wysyła sygnał Brukseli

W Pradze odbyło się spotkanie przywódców krajów członkowskich Grupy Wyszehradzkiej. W rozmowach po raz pierwszy w historii brali udział również przedstawiciele państw Bałkanów Zachodnich. Liderzy rozmawiali m.in. na temat bezpieczeństwa, polityki klimatycznej oraz składu nowej Komisji Europejskiej.

Share
Spotkanie liderów V4. Mateusz Morawiecki wysyła sygnał Brukseli
Źródło: WP.PL, Fot: Karolina Kołodziejczyk
d23hso6

Jednym z głównych tematów rozmów było bezpieczeństwo i kwestia imigracji. Premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że jeden z głównych korytarzy imigrantów z Bliskiego Wschodu prowadzi przez Bałkany. - Mocno potwierdziliśmy konieczność współpracy krajów Bałkanów Zachodnich z UE. To szalenie istotne dla bezpieczeństwa całego kontynentu, a także w kwestii imigracji. Tamte kraje są "miękkim podbrzuszem" Europy - tłumaczył podczas konferencji prasowej.

Szef polskiego rządu podkreślał, że podczas rozmów pomiędzy liderami grupy V4 oraz krajów bałkańskich poświęcono dużo czasu poszukiwaniu skutecznych rozwiązań w kwestii bezpieczeństwa. - Trwa walka, by nasze państwa były bezpieczne - to dla nas najważniejszy imperatyw. Właśnie dlatego prowadzimy taką, a nie inną politykę imigracyjną. Nie prowadzimy jej według klucza brukselskiego - oświadczył.

Liderzy dyskutowali także o polityce klimatycznej. Morawiecki akcentował potrzebę walki z rosnącymi zanieczyszczeniami, przy jednoczesnej trosce o bezpieczeństwo energetyczne. - Podstawą naszych ustaleń są wytyczne Rady Europejskiej. Polska po II wojnie światowej nie mieliśmy możliwości transformacji naszego systemu energetycznego. Dokonujemy ogromnych wysiłków, by do tej zmiany doprowadzić - powiedział.

Przywódcy krajów grupy V4 zaznaczyli także, że rośnie ich rola w Komisji Europejskiej, gdzie wprowadziły dwóch wiceprzewodniczących. - Rozmawialiśmy o podziale nowej KE. Siła Grupy Wyszehradzkiej zdecydowanie rośnie w tej kwestii. To często newralgiczny punkt we współpracy z instytucjami europejskimi - stwierdził premier Węgier Viktor Orban. - Podobnie myślący partnerzy z grupy V4 będą mieli silną reprezentację w KE - wtórował mu Mateusz Morawiecki.

d23hso6

Viktor Orban dodał, że członkowie grupy V4 nie zamierzają ugiąć się ws. przyjmowania imigrantów - Kraje na zachód od nas starają się budować multi-kulti. Wierzymy, że nowa komisja będzie nas traktować z większym respektem. Jeśli będzie proces wymuszenia, będziemy musieli się bronić - zapewnił.

Zobacz też: Obrady Sejmu przełożone. Sellin unika deklaracji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d23hso6

Podziel się opinią

Share
d23hso6
d23hso6
Więcej tematów