Trwa ładowanie...

Spotkanie Biden-Putin. Genewa zamyka niebo, na ulicach pojazdy opancerzone

16 czerwca w Genewie ma odbyć się spotkanie prezydentów USA i Rosji: Joe Bidena i Władimira Putina. Miasto już przygotowuje się do przyjęcia ważnych gości.

Share
Spotkanie Biden-Putin. Genewa zamyka niebo, na ulicach pojazdy opancerzone. Na zdjęciu spotkanie Biden-Putin w 2011 roku
Spotkanie Biden-Putin. Genewa zamyka niebo, na ulicach pojazdy opancerzone. Na zdjęciu spotkanie Biden-Putin w 2011 rokuŹródło: PAP/ITAR-TASS
d25sib8

Jak przypomina szwajcarski dziennik "Neue Zürcher Zeitung", dzięki obecności siedzib dziesiątek organizacji międzynarodowych i setek organizacji pozarządowych spotkania na wysokim szczeblu są częścią codziennego życia Genewy. W 2019 roku nie mniej niż 4700 głów państw, ministrów i innych dygnitarzy wysokiego szczebla przybyło do drugiego co do wielkości miasta w Szwajcarii - więcej niż do Nowego Jorku, w którym mieści się siedziba główna ONZ.

"Jednak wizyta prezydentów USA i Rosji to nie spotkanie zwyczajnych VIP-ów, ale dwóch najpotężniejszych polityków na świecie" - czytamy w gazecie.

d25sib8

Spotkanie Biden-Putin. Trwają przygotowania

Od kilku dni na lotnisku w Genewie odbywają się spotkania dotyczące wizyty Bidena i Putina. Wiadomo, że prezydenci przylecą do Genewy własnymi samolotami. Kiedy to nastąpi? Jeszcze nie wiadomo. Na pewno jednak na czas lądowania obu maszyn trzeba będzie zamknąć lotnisko dla innych samolotów.

Samoloty z Rosji i USA już lądują w Genewie. Przywożą sprzęt i personel. Prezydenci będą przecież chronieni przez własne siły bezpieczeństwa i przewożeni na miejsce szczytu w swoich oficjalnych limuzynach.

Według informacji "NZZ" amerykańska delegacja już zajęła cały hotel Intercontinental i - jak twierdzą rozmówcy gazety - przekształciła go w "drugi Biały Dom".

Spotkanie Biden-Putin. Genewa zamyka niebo

Na razie nie wiadomo, gdzie dojdzie do spotkania obu przywódców. Władze Genewy już jednak myślą o tym, jak zapewnić bezpieczeństwo swoim gościom. Obawiają się między innymi antyrosyjskich demonstracji. Wiadomo, że szwajcarska policja będzie korzystać z pojazdów opancerzonych. Na ulicach pojawią się antyterroryści. Dyskutuje się także o możliwości wykorzystania sił zbrojnych dla zapewnienia bezpieczeństwa obu delegacjom.

d25sib8

Jak podała w niedzielę agencja Interfax, eksperci ds. bezpieczeństwa wizytowali plażę przy Jeziorze Genewskim. Zrobili to na wypadek konieczności zainstalowania tam elementów obrony przeciwlotniczej.

Podjęto już także decyzję o znacznym ograniczeniu w dostępie do przestrzeni powietrznej nad Genewą na czas wizyty obu prezydentów.

Źródło: nzz.ch, interfax.ru

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d25sib8

Podziel się opinią

Share
d25sib8
d25sib8
Więcej tematów