PolskaSposób mówienia świadczy o nas

Sposób mówienia świadczy o nas

Sposób pisania i mówienia kreuje nasz wizerunek w oczach innych. Według wyników badań CBOS ponad 3/4 Polaków uważa, że pismo i mowa pozwalają ocenić poziom i inteligencji i kulturę człowieka. Zdaniem 1/5 spośród nas obowiązkiem kulturalnej osoby jest prawidłowe posługiwanie się językiem polskim.

21.02.2005 | aktual.: 21.02.2005 09:13

Zdaniem ponad 86% Polaków najbardziej rażące we spółczesnej mowie są wulgaryzmy. I chociaż na co dzień posługujemy się również wyrazami zapożyczonymi z języków obcych to jednak one znalazły się na drugim miejscu w rankingu niepożądanych cech języka polskiego.

Jeśli nasz język jest zbyt ubogi lub przeciwnie posługujemy się zbyt wyszukanymi wyrazami nie liczmy na to, że zostaniemy pozytywnie odebrani.

Do dbałości o język polski, zachęca nas przekonanie, że polszczyzna jest wartością, która spaja naród. Potwierdziło to 35% badanych osób. Pielęgnacji ojczystego języka uczymy się głównie w domu.

2/5 respondentów sądzi, że decyzje o zmianach gramatycznych, czy ortograficznych mogą podejmować przede wszystkim znani jezykoznawcy lub instytucje zajmujące się językiem - na przykład Rada Języka Polskiego.

Ale także my sami możemy modyfikować polszczyznę. Co piąty Polak sądzi, że wpływ na poprawność języka mają dziennikarze.

Centrum Badania Opinii Publicznej przeprowadziło sondaż na zlecenie Rady Języka Polskiego. Udział w badaniu wzięło 1133 dorosłych, losowo wybranych Polaków.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)