Spór w szpitalu specjalistycznym w Kościerzynie
Zaniechania zwolnień pracowników i przedstawienia planu restrukturyzacji domagają się związkowcy ze szpitala specjalistycznego w Kościerzynie, gdzie do lipca ma być zlikwidowanych ok. 200 etatów.
Zadłużenie Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie wynosi obecnie 42,5 mln zł. Przed przekształceniem placówki w spółkę (w lipcu 2013 r.) zadłużenie wynosiło ok. 120 mln zł - poinformował prezes zarządu Szpitala Specjalistycznego sp. z o.o. w Kościerzynie Krzysztof Czerkas.
Dodał, że z powodu bardzo trudnej sytuacji ekonomiczno-finansowej, w ramach restrukturyzacji placówki do lipca "zlikwidowanych zostanie około 200 etatów", a w Programie Naprawczym określono docelowy stan zatrudnienia na dzień 1 lipca 2014 r. na poziomie około 760 osób.
Według związkowców pracę w placówce, która zatrudnia ponad 950 osób, ma stracić do 233 osób. Zwolnienia mają dotyczyć przedstawicieli wszystkich grup pracowników.
Przewodniczący Solidarności w szpitalu w Kościerzynie Andrzej Pufelski poinformował, że związkowcy domagają się przedstawienia "konkretnego planu naprawczego dla szpitala". - Chcemy wiedzieć, ile osób, na jakich oddziałach i w jakich komórkach organizacyjnych ma być zwolnionych i wtedy możemy przystąpić do negocjacji z zarządem w sprawie zwolnień - dodał.
Wyjaśnił, że o planowanych zwolnieniach grupowych związki zawodowe zostały oficjalnie powiadomione przez zarząd na początku stycznia.
Pufelski nie wykluczył, że w ramach wszczętego sporu zbiorowego w tym tygodniu w szpitalu może się odbyć referendum w sprawie przeprowadzenia ewentualnej akcji protestacyjnej. Związkowcy planują zorganizować protesty w obronie szpitala na ulicach Kościerzyny i przed Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku.
W opinii Zarządu Spółki "wbrew stanowisku związków zawodowych, w szpitalu nie ma sporu zbiorowego, ponieważ nie nastąpiły przesłanki przewidziane prawem do jego ogłoszenia przez stronę związkową" - poinformował Czerkas.
- Oczekujemy zatem od związków zawodowych dialogu społecznego mającego na celu wypracowanie porozumienia mającego na celu zminimalizowanie uciążliwości i społecznych skutków koniecznej i nieuniknionej restrukturyzacji szpitala, która pozwoli na dalsze jego funkcjonowanie jako największego w Kościerzynie pracodawcy - tłumaczył prezes.
Podkreślił, że "restrukturyzacja szpitala nie ogranicza się tylko do zwolnień pracowników". - Równolegle prowadzone będą działania ukierunkowane na zwiększenie i urozmaicenie oferty świadczeń zdrowotnych dla pacjentów, m.in. poprzez utworzenie nowych oddziałów szpitalnych i przychodni specjalistycznych wyposażonych w nowoczesne urządzenia i sprzęt medyczny - wyjaśnił.
Poinformował, że plan restrukturyzacji placówki jest realizowany od kilku miesięcy, "m.in. w sferze medycznej i pozamedycznej oraz infrastruktury technicznej placówki". Zakłada, że "efektem końcowym przeprowadzonych działań związanych z realizacją założeń Programu Naprawczego będzie dalsze funkcjonowanie Szpitala na konkurencyjnym rynku usług medycznych".
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie funkcjonuje od 16 lat. Zajmuje 39 tys. m kw. powierzchni użytkowej. W placówce funkcjonuje ponad 40 oddziałów i poradni przyszpitalnych. Szpital jest jednym z największych pracodawców w Kościerzynie.