Trwa ładowanie...
22-11-2007 22:20

Spór PO-PiS o członków Komisji ds. Służb Specjalnych

Prezydium Sejmu zgodziło się na propozycję PO dotyczącą zmniejszenia do 4 liczby członków Komisji ds. Służb Specjalnych. Wyłonienie komisji w 4-osobowym składzie, według marszałka Sejmu, możliwe jest w sobotę. PO i PiS spierają się jednak o to kto powinien w niej zasiąść. PO sprzeciwia się ewentualnej kandydaturze Antoniego Macierewicza (PiS).

Spór PO-PiS o członków Komisji ds. Służb Specjalnych
d40gnob
d40gnob

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski poinformował po posiedzeniu klubu, że wszystko wskazuje na to, iż przedstawicielem PO w tej komisji będzie Konstanty Miodowicz (szef kontrwywiadu UOP w latach 90.). Z kolei klub PiS nie podjął na posiedzeniu decyzji w sprawie swego przedstawiciela w spec-komisji.

W ubiegłym tygodniu posłowie zdecydowali, że spec-komisja będzie liczyła 5 posłów: dwóch przedstawicieli miałaby Platforma, a pozostałe kluby - PiS, LiD i PSL - po jednym. Przepadła propozycja PiS, które chciało, by w komisji zasiadało 7 osób (wówczas PiS miałoby w niej dwóch przedstawicieli). W proteście PiS postanowiło w ogóle nie zgłaszać swojego przedstawiciela do komisji.

W odpowiedzi na to Chlebowski zaproponował, aby Komisja ds. Służb Specjalnych liczyła 4 posłów - po jednym z każdego klubu. Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski poinformował dziennikarzy, że Prezydium izby przyjęło propozycję zmiany uchwały w sprawie liczebności speckomisji.

Platforma jest zainteresowana, żeby Komisja ds. Służb Specjalnych mogła działać zgodnie z potrzebą chwili, w sposób budzący zaufanie opinii publicznej. Dlatego istotne jest, aby były w niej obecne wszystkie ugrupowania i żeby ta komisja była na tyle nieliczna, aby było mniejsze ryzyko wycieku informacji na zewnątrz - powiedział Komorowski.

d40gnob

Przed decyzją o "bojkocie" speckomisji PiS zgłosiło dwie kandydatury: byłego koordynatora ds. służb specjalnych Zbigniewa Wassermanna i byłego szefa kontrwywiadu wojskowego, likwidatora Wojskowych Służb Informacyjnych Antoniego Macierewicza.

PO nie chce jednak, by w speckomisji zasiadał z ramienia PiS Macierewicz. Jest dla mnie oczywistą oczywistością, że ta kandydatura nie powinna w ogóle się pojawić - powiedział marszałek Sejmu.

Także szef klubu PO mówił, że nie wyobraża sobie, aby przedstawicielem PiS w speckomisji był Macierewicz. Również dlatego, że będzie on jednym z pierwszych wezwanych przed tę komisję - dodał Chlebowski.

Z kolei szef klubu PiS Przemysław Gosiewski podkreślał, że decyzja kto będzie reprezentował PiS w komisji jest integralną decyzją jego klubu. Z żadnym innym klubem nie było rozmowy na temat personaliów. To kto będzie reprezentował PiS w komisji zależy jedynie od PiS - mówił.

d40gnob

Po posiedzeniu klubu podkreślił, że PiS podejmie w tej sprawie decyzję suwerenną i nie ulegnie żadnym naciskom ze strony PO.

W oświadczeniu klubu PiS podkreślono, że podczas rozmów przedstawicieli PO i PiS w sprawie speckomisji była mowa jedynie o liczbie członków tej komisji, a nie o jej składzie personalnym. Według oświadczenia, kwestia udziału Antoniego Macierewicza w pracach komisji nie była przedmiotem rozmowy między PiS i PO.

Czteroosobowa komisja oznacza, że zarówno koalicja (PO i PSL), jak i opozycja (PiS i LiD) będą miały w niej po dwóch posłów. Zwyczajowo komisją kierują przedstawiciele opozycji; obsada stanowiska szefa komisji zmienia się rotacyjnie.

d40gnob
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40gnob
Więcej tematów