Trwa ładowanie...

Francja. Spoliczkował Emmanuela Macrona. Czeka go więzienie

We wtorek 28-letni mężczyzna spoliczkował prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Już w czwartek został za to skazany przez sąd na karę bezwzględnego więzienia.

Share
Emmanuel Macron
Emmanuel MacronŹródło: GETTY, Fot: Chesnot
d3492qm

Sieć obiegło we wtorek nagranie, na którym mężczyzna w zielonej koszulce i masce na twarzy policzkuje prezydenta Francji, krzycząc przy tym: "precz z Macronizmem". Do incydentu doszło podczas wizyty Macrona w departamencie Drôme.

28-letni Damien Tarel został za to skazany na 18 miesięcy więzienia, w tym 14 w zawieszeniu. Oznacza to, że w areszcie spędzi cztery miesiące.

d3492qm

Sprawca został przy tym jednocześnie pozbawiony praw publicznych na trzy lata oraz przez pięć lat nie będzie mógł posiadać broni.

- Ten czyn jest absolutnie niedopuszczalny - stwierdził prokurator w akcie oskarżenia, podkreślając, że dokonano go z premedytacją i z użyciem przemocy. - Ten gest nie był chęcią jedynie uderzenia, ale upokorzeniem. Sprawca potraktował swojego rozmówcę jak dziecko, które chciałoby się spoliczkować. Zlekceważył go - podkreślił prokurator.

Prezydent Francji spoliczkowany. Macron: głupota i przemoc nie w demokracji

Francja. Incydent z udziałem Emmanuela Macrona

Damien Tarel nie był wcześniej znany policji, ale po ataku służby przeszukały jego mieszkanie. Jak poinformował "The Sun", znaleziono tam miecz, sztylet i kolekcjonerski karabin, który był nielegalnie w jego posiadaniu. Śledczy mieli też ponadto zabezpieczyć kopię "Mein Kampf.

d3492qm

28-latek podczas procesu oświadczył, że "jego reakcja była impulsywna, ale dotarła do Macrona i wszystkich »żółtych kamizelek« oraz patriotów".

Nie wyraził skruchy z powodu swojego czynu. - Kiedy zobaczyłem jego (Emmanuela Macrona) sympatyczne i kłamliwe spojrzenie, ponieważ chciał ze mnie zrobić wyborcę, przepełniło mnie obrzydzenie - powiedział napastnik.

Komentarz Macrona

Prezydent Francji zbagatelizował ten incydent. Nazwał go "odosobnionym przypadkiem" dokonanym przez osobę "ze skłonnościami do przemocy".

d3492qm

Emmanuel Macron zapowiedział, że dalej będzie kontynuował spotkania z wyborcami i objazd po kraju, który jest elementem trwającej kampanii przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.

Źródło: France24/The Sun/PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3492qm

Podziel się opinią

Share
d3492qm
d3492qm
Więcej tematów