Trwa ładowanie...
d3qy1z0
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Spiegel": Merkel krytykuje kraje środkowoeuropejskie za azylantów

Na zamkniętym posiedzeniu Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Strasburgu kanclerz Niemiec Angela Merkel ostro skrytykowała kraje Europy Środkowej i Wschodniej za odmowę przyjęcia uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki - podał "Der Spiegel", zaznaczając, że szefowa niemieckiego rządu "dała upust frustracji".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Spiegel": Merkel krytykuje kraje środkowoeuropejskie za azylantów
(AFP, Fot: Frederick Florin)
d3qy1z0

Kanclerz spotkała się z europosłami z EPL w środę, przed swym wystąpieniem w Parlamencie Europejskim. Merkel i prezydent Francji Francois Hollande wygłosili w europarlamencie przemówienia, apelując o jedność i solidarność UE w obliczu trudności będących następstwem napływu imigrantów.

Za zamkniętymi drzwiami Merkel, odpowiadając na pytania europosłów, "dała upust frustracji" z powodu postawy krajów środkowoeuropejskich - pisze "Spiegel" powołując się na uczestników spotkania.

Według tych relacji Merkel powiedziała, że wrażliwość krajów tego regionu wobec imigrantów może być przedmiotem dyskusji. - Gdy ktoś mówi: nie mogę (przyjąć) aż tylu, dajcie mi trochę czasu, to w Europie zawsze istnieje możliwość znalezienia rozwiązania - tłumaczyła szefowa rządu. - Jeżeli jednak ktoś mówi, że kraj z muzułmanami nie jest jego krajem, to muszę powiedzieć: te sprawy nie mogą być przedmiotem negocjacji - zaznaczyła Merkel.

d3qy1z0

Sprzeciw wobec imigrantów odbija się, zdaniem kanclerz, negatywnie na wiarygodności Europejczyków. Jak dodała, taka postawa utrudnia walkę o godność człowieka w innych krajach. - Jak możemy zabiegać o wolność chrześcijan na świecie, jeżeli mówimy, że nie wpuścimy do nas muzułmanów i meczetów - pytała szefowa niemieckiego rządu.

Merkel podkreśliła, że ze względu na własne doświadczenia z czasów NRD nie rozumie postawy mieszkańców Europy Środkowej i Wschodniej. - To komiczne, że właśnie ci, którzy mogą być szczęśliwi z powodu zakończenia zimnej wojny, myślą, że mogą odizolować się od globalizacji - powiedziała Merkel cytowana przez "Spiegla".

d3qy1z0

Podziel się opinią

Share

d3qy1z0

d3qy1z0
Więcej tematów