Trwa ładowanie...
d4iymlj

Spięcie na linii Kanada-USA? Joe Biden rozmawiał z Justinem Trudeau. Szczegóły

Prezydent USA Joe Biden odbył rozmowę telefoniczną z premierem Kanady Justinem Trudeau. Tematem był m.in. rurociąg Keystone XL. Premier wyraził rozczarowanie Kanady decyzją Stanów Zjednoczonych o unieważnieniu inwestycji. Znamy szczegóły.
Share
Justin Trudeau rozmawiał z Joe Bidenem
Justin Trudeau rozmawiał z Joe BidenemŹródło: East News
d4iymlj

Inwestycja, która została zablokowana przez Joe Bidena tuż po jego zaprzysiężeniu, miała umożliwić transport kanadyjskiej ropy do amerykańskich rafinerii. Jej koszt szacuje się na 8 mld dolarów. Przez 12 lat pojawiały się jednak problemy dotyczące sprzeciwów zgłaszanych przez amerykańskich właścicieli ziemskich, ekologów oraz rdzennych mieszkańców.

Decyzja Bidena nie spodobała się kanadyjskim władzom, szczególnie prowincji Alberta, która w inwestycję zaangażowała już spore środki. Szef rządu prowincjonalnego w Albercie Jason Kenney ocenił, że "to cios dla gospodarki Kanady i Alberty". Jego zdaniem blokada budowy ropociągu przez Bidena to "zniewaga wymierzona w najważniejszego sojusznika i partnera handlowego Stanów Zjednoczonych".

Jeszcze przed rozmową z Bidenem, w piątek 22 stycznia rano, Justin Trudeau stwierdził, że jest rozczarowany decyzją amerykańskiego prezydenta i zapowiedział, że będzie to jedna z kwestii, którą poruszy w rozmowie z nim.

d4iymlj

Inauguracja Joe Bidena. Aleksander Kwaśniewski: to próba powrotu do normalności, łatwo nie będzie

To, że tak się rzeczywiście stało, potwierdziły biura obu polityków w oficjalnych komunikatach. "Premier wyraził rozczarowanie Kanady decyzją Stanów Zjednoczonych w sprawie rurociągu Keystone XL" oraz "podkreślił ważne korzyści dla bezpieczeństwa gospodarczego i energetycznego płynące z dwustronnych stosunków energetycznych, a także swoje wsparcie dla pracowników sektora energetycznego" - napisała strona kanadyjska.

Także Biały Dom w swoim oświadczeniu stwierdził, że prezydent Joe Biden "przyjął do wiadomości rozczarowanie premiera Trudeau decyzją o unieważnieniu zezwolenia dla rurociągu Keystone XL i potwierdził swoje zobowiązanie do prowadzenia aktywnego dialogu dwustronnego i dalszego pogłębiania współpracy z Kanadą".

d4iymlj

Przeczytaj również: Joe Biden rozmawiał z Borisem Johnsonem. Tematem m.in. NATO

Biały Dom, relacjonując rozmowę, zaznaczył, że przywódcy USA i Kanady podkreśliły rolę "strategicznej wagi stosunków" obu krajów.

Podczas rozmowy telefonicznej miała zapaść decyzja o spotkaniu prezydenta i premiera w lutym. Ma ono "posunąć do przodu proces przywracania głębokiej i trwałej przyjaźni między Kanadą a Stanami Zjednoczonymi".

Źródła: www.whitehouse.gov, next.gazeta.pl, polskieradio24.pl, tvp.info

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4iymlj

Podziel się opinią

Share
d4iymlj
d4iymlj
Więcej tematów