Trwa ładowanie...

Specjalne pociągi z Rosji do Iranu wiozą ropę przez Kazachstan i Turkmenistan

Moskwa i Teheran zacieśniają współpracę. Oba kraje są objęte zachodnimi sankcjami. W tym roku Moskwa dostarczyła koleją do Iranu ok. 30 tys. ton benzyny i oleju napędowego - informuje Reuters.

Władimir Putin - rosyjski dyktatorWładimir Putin - rosyjski dyktatorŹródło: Getty Images, fot: Mikhail Svetlov
d2ushjv
d2ushjv

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

W obliczu brutalnej rosyjskiej inwazji w Ukrainie, a także sankcji, które Zachód nałożył na Rosję, tradycyjni nabywcy rezygnują z handlu z Moskwą. Kreml, by chronić swoją gospodarkę, postanowił eksportować koleją paliwa do Iranu. Informację potwierdzają trzy źródła branżowe i dane dotyczące eksportu - informuje Reuters.

Kremlowskie i irańskie władze nie komentują sprawy.

Jesienią ubiegłego roku wicepremier Rosji Aleksander Nowak ogłosił, że Moskwa rozpocznie eksport produktów naftowych do Iranu. Dostawy rozpoczęły się jednak dopiero w tym roku. Teheran jest objęty sankcjami od wielu lat - kraj ma ograniczony dostęp do światowych rynków.

d2ushjv

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Myśliwce wstrzymały ruch na drodze. Tego wymagała sytuacja

W lutym i marcu Rosja wysłała do Iranu do 30 tys. ton benzyny i oleju napędowego - poinformowały Reuters dwa anonimowe źródła zaznajomione ze sprawą. Ich transport przebiegał drogą kolejową przez Kazachstan i Turkmenistan. Trzecie źródło również potwierdziło tę informację, ale nie podało konkretnych danych dot. ilości dostarczanych paliw.

Jeden z informatorów agencji wskazał też, że niektóre ładunki benzyny eksportowano ciężarówkami do państw sąsiadujących z Iranem, w tym do Iraku. Moskwa miała też dostarczyć Teheranowi "niewielkie ilości paliwa" tankowcem przez Morze Kaspijskie.  

Rosyjskie przedsiębiorstwa naftowe decydują się na eksport paliw drogą kolejową, ponieważ ich dostawy drogą morską wiążą się z wysokimi stawkami frachtowymi, a także nakazem sprzedaży po cenie maksymalnej narzuconej przez kraje G7.

d2ushjv

- Spodziewamy się, że dostawy paliw do Iranu wzrosną w tym roku, ale już teraz widzimy kilka problemów z logistyką z powodu zatłoczenia kolei. To może powstrzymać wzrost eksportu - podkreślił jeden z informatorów cytowany przez Reuters.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ushjv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d2ushjv
Więcej tematów