Specjalna edycja Akademii Obywatelskiej z udziałem noblistów
O najważniejszych wyzwaniach stojących przed Europą i światem będzie debatować 200 młodych liderów w ramach specjalnej edycji Akademii Obywatelskiej. Warsztaty będą towarzyszyć Szczytowi Noblistów, który w dniach 21 - 23 października odbędzie się w Warszawie.
Akademia Obywatelska to cykliczny projekt dla młodych liderów życia publicznego, organizowany przez Instytut Lecha Wałęsy od 2010 r. Jego uczestnikami są przedstawiciele think-tanków, liderzy organizacji pozarządowych, młodzi przedsiębiorcy i naukowcy. Biorą oni udział w sesjach i panelach organizowanych przez partnerów Akademii Obywatelskiej oraz w spotkaniach z przedstawicielami świata kultury, biznesu i polityki.
W tym roku - w związku z odbywającym się w Warszawie Szczytem Noblistów - oprócz corocznej, wrześniowej edycji podczas Europejskiego Forum Nowych Idei, odbędzie się pierwsza, globalna odsłona projektu.
- To wyjątkowe wydarzenie, w którym weźmie udział blisko 200 liderów z pięciu kontynentów, reprezentujących bardzo różnorodne środowiska - od doktorantów Yale Law School po tadżyckich dziennikarzy - podkreślił koordynator projektu Maciej Kuziemski z Instytutu Lecha Wałęsy.
Poinformował, że w ciągu trzech dni trwania Akademii, jej uczestnicy będą brali udział w dyskusjach i spotkaniach w ramach szczytu, a następnie w specjalnie dla nich zorganizowanych 16 sesjach warsztatowych, dotyczących najważniejszych wyzwań współczesnej Europy i Świata. Na zajęciach będą poruszane m.in. zagadnienia dotyczące transformacji ustrojowych, czy bezpieczeństwa w sieci.
Wśród prelegentów - poinformował Kuziemski - znajdą się nobliści obecni na Szczycie oraz przedstawiciele wiodących organizacji pozarządowych, tacy jak były burmistrz Hiroszimy, Tadatoshi Akiba, współtwórca Mayors for Peace. Dwie sesje warsztatów na temat wartości społecznych z biznesie poprowadzi twórca idei mikrokredytu Muhammad Yunus; problemy dotyczące transformacji ustrojowej na przykładzie Republiki Południowej Afryki będzie przybliżał b. prezydent tego kraju Frederik Willem de Klerk.
- Nadrzędnym celem projektu jest zapewnienie dwustronnej komunikacji między liderami opinii różnych pokoleń. Nie chcemy, by tylko młodzi uczyli się od noblistów, ale też, by mieli możliwość wyartykułowania swoich pomysłów - podkreślił Kuziemski. Zaznaczył, że warsztaty mają wymiar praktyczny, a ich absolwenci pozyskają nowe umiejętności i motywację niezbędna do działania".
Partnerami tegorocznej edycji Akademii są m.in.: EMMA Peace Foundation, Yunus Centre, Students for Free Tibet, Albert Schweitzer Institute i Reporterzy Bez Granic.
Od wtorku można się rejestrować na warsztaty pod adresem www.szczytnoblistow.pl w zakładce "Rejestracja - Akademia Obywatelska". Więcej informacji o Akademii Obywatelskiej pod adresem www.civicacademy.pl.
Tegoroczny, XIII Światowy Szczyt laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, to pierwsza konferencja noblistów zorganizowana w Europie Środkowo-Wschodniej. Uczestnicy będą obradować pod hasłem "Solidarni dla pokoju - czas działać". Spotkanie noblistów przypada w 30. rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie pokojowej Nagrody Nobla. Swoją obecność na kongresie potwierdzili już m.in. duchowy i polityczny przywódca narodu tybetańskiego Dalajlama XIV, b. przywódca ZSRR Michaił Gorbaczow, b. prezydent RPA Frederik Willem de Klerk, irańska prawniczka Shirin Ebadi, Irlandki Betty Williams i Mairead Corrigan.
Laureaci Pokojowej Nagrody Nobla przez trzy dni obrad (21-23 października) będą rozmawiać o wyzwaniach globalnej cywilizacji oraz o działaniach wspierających demokrację i pokój na świecie. Otwarcie i sesje tematyczne szczytu zaplanowano w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki, a zamknięcie konferencji nastąpi w gmachu Teatru Wielkiego Opery Narodowej.
W spotkaniach oraz imprezach i wydarzeniach towarzyszących Światowemu Szczytowi Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla w Warszawie weźmie udział około dwóch tysięcy osób. Polska Agencja Prasowa jest partnerem medialnym Szczytu.