Specjaliści radzą: jak nie stracić danych z laptopa
Dzięki stałemu spadkowi cen coraz więcej
osób może sobie pozwolić na zakup przenośnego komputera. Dzięki
takiemu sprzętowi coraz mniej informacji archiwizowanych jest w
postaci papierowej. Utrata danych może być dotkliwa nie tylko dla
biznesmenów - również dla studentów, którzy notatki z ważnych
wykładów lub gotową pracę zaliczeniową zapisali tylko w pamięci
laptopa.
04.10.2007 | aktual.: 04.10.2007 21:11
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak podkreślają specjaliści z katowickiego laboratorium odzyskiwania danych, coraz więcej zleceń otrzymują właśnie od uczniów i studentów, którzy zlecają im np. odzyskanie z uszkodzonego komputera wyników badań czy pracy semestralnej. Dlatego u progu nowego roku akademickiego przygotowali zestaw rad - nie tylko dla studentów - jak ustrzec się przed utratą informacji z przenośnego sprzętu.
W świecie biznesu 90% dokumentów powstaje w formie elektronicznej, a 70% z nich nie jest nigdy drukowane. Ta prawidłowość, choć jeszcze w nie tak dużej skali, zaczyna dotyczyć indywidualnych użytkowników komputerów, w szczególności osoby młode, obeznane z nowoczesnymi technologiami - wskazuje Paweł Odor, główny specjalista katowickiego laboratorium Ontrack Odzyskiwanie Danych.
Jego zdaniem, podstawową zasadą pracy nad ważnymi informacjami, nawet na nowoczesnym komputerze z dyskami o dużej pojemności, jest dodatkowa archiwizacja jej rezultatów. Co najmniej raz w tygodniu należy kopiować swoje strategiczne dane na płyty CD, DVD, przenośne pamięci flash lub innych nośniki - wówczas nawet wobec utraty ostatnich danych straty będą niewielkie.
Należy również okresowo sprawdzać własne archiwa - czy wciąż działają prawidłowo. Stosunkowo duża część nawet bardzo profesjonalnych systemów archiwizacyjnych podczas próby uruchomienia zawodzi. Podobnie, po przegraniu archiwizowanych danych na inne nośniki należy się upewnić, że właśnie utworzone kopie otwierają się poprawnie.
Jedną z powszechnych przyczyn utraty danych są awarie sprzętu, spowodowane przegrzaniem lub zalaniem. Nie należy zasłaniać wlotów i wylotów powietrza ani używać komputerów w pomieszczeniach o dużym zapyleniu i słabej wentylacji - na awarię narażony jest wówczas system chłodzenia sprzętu. Nie powinno się również stawiać obok laptopów napojów, przypadkowe zalanie może skutkować nieodwracalnym ich zniszczeniem.
Podobnie ważne jest zabezpieczenie sprzętu podczas transportu - komputery są wówczas narażone na obicia i inne uszkodzenia. Producenci oferują ogromny wybór specjalnych toreb i plecaków, które dobrze chronią przed uszkodzeniami. W miarę możliwości należy też ograniczyć używanie laptopów w pojazdach - pracujący dysk twardy jest o wiele bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne niż po wyłączeniu.
Natychmiastowej reakcji wymagają dochodzące z komputera podejrzane dźwięki niezwiązane z pracą aplikacji. Jeśli sprzęt zaczyna głośno hałasować, może to świadczyć np. o mechanicznym uszkodzeniu twardego dysku. W tej sytuacji należy natychmiast wyłączyć zasilanie komputera i skontaktować się ze fachowcami.
Ważne jest, by każdy użytkownik znał ogólny stan techniczny własnego komputera i w miarę możliwości zawczasu wymieniał zużyte podzespoły, np. coraz głośniej pracujący zasilacz. Choć jest to łatwiejsze w przypadku komputerów stacjonarnych, wiele profesjonalnych programów diagnostycznych pozwala nie tylko właściwie zdiagnozować problemy sprzętowe, które mogą prowadzić do utraty danych, ale też przeciwdziałać im - również w laptopach.
Choć coraz powszechniej używane przenośne pamięci typu flash są stosunkowo wytrzymałe - o wiele bardziej niż dyskietki czy płyty CD lub DVD - należy pamiętać, że przechowywanie ich w tylnej kieszeni spodni może im zaszkodzić. Specjaliści radzą, by również z nimi obchodzić się możliwie ostrożnie - przechowując w futerałach lub miejscach, w których nie będą narażone na zgniecenie lub złamanie.
Ostatnim ważnym krokiem jest ciągła ochrona przed wirusami - część przypadków utraty danych spowodowana jest właśnie ich działaniem. Należy pamiętać, że baza wirusów nawet najlepszych programów antywirusowych powinna być regularnie uaktualniana, a same dane - możliwie często skanowane.