Trwa ładowanie...
d1hnej7
czechy
21-11-2007 12:40

Spadkobierca Baty odzyska znacjonalizowany majątek rodziny?

Kanadyjski przedsiębiorca czeskiego pochodzenia i syn założyciela słynnej firmy obuwniczej "Bata" Tomasza Baty, Tomasz Bata junior, oświadczył, że będzie domagał się od władz Czech odszkodowania za przejęty po wojnie przez państwo majątek firmy.

d1hnej7
d1hnej7

92-letni Bata junior możliwość ubiegania się o rekompensatę uzyskał dzięki wyrokowi sądu - poinformował czeski portal aktualne.cz. Czeski wymiar sprawiedliwości oczyścił bowiem jego rodzinę z zarzutów o kolaborację z nazistami, na podstawie których po drugiej wojnie światowej znacjonalizowano przedsiębiorstwo - tłumaczył.

Zarzuty współpracy z hitlerowcami komunistyczne władze powojennej Czechosłowacji postawiły późniejszemu właścicielowi firmy - Janowi Antoninowi Bacie, przyrodniemu bratu zmarłego wcześniej założyciela i stryjowi Tomasza juniora. Komuniści skazali go zaocznie na 15 lat więzienia za "unikanie walki z nazistami". On sam w marcu 1939 roku - tuż przed wkroczeniem wojsk Hitlera do Czechosłowacji - wyjechał do Wielkiej Brytanii, a potem do Ameryki.

W zeszłym tygodniu sąd w Pradze oczyścił Jana Antonina Batę z tych zarzutów i orzekł, że jest niewinny. O rehabilitację zmarłego w 1965 roku Jana Antonina zabiegała rodzina.

Mój stryj był odważnym patriotą, który wspierał czechosłowackie władze na uchodźstwie, walkę z faszyzmem i nigdy, podobnie jak pozostali członkowie rodziny, nie sprzeniewierzył się czeskim wartościom - mówił po ogłoszeniu wyroku Tomasz Bata junior.

d1hnej7

Prokuratura generalna w Pradze podczas zeszłotygodniowej rozprawy przedstawiła dowody, potwierdzające wsparcie udzielane oddziałom walczącym z nazistami, a także świadectwa Żydów - pracowników zakładów Baty, których Jan Antonin uchronił przed wysłaniem do obozów koncentracyjnych.

Na początku XX wieku "Bata" z niewielkiej firmy rodzinnej stała się jednym z największych czeskich przedsiębiorstw. Firma z siedzibą w Zlinie (na Morawach) sławę zyskała dzięki masowej produkcji i niskim cenom wytwarzanego obuwia. Jako pierwsza w świecie wprowadziła też ceny ułamkowe, z końcówką ".99" i wdrożyła program zarządzania jakością.

W latach 20. już jako wielkie przedsiębiorstwo "Bata" zaczęła wchodzić na rynki zagraniczne, m.in. otworzyła swoje zakłady w Chełmku, w województwie małopolskim. Po drugiej wojnie światowej firma z Czechosłowacji przeniosła działalność do Kanady.

d1hnej7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hnej7
Więcej tematów