Trwa ładowanie...
d9ya7qf

Spadek produkcji polskiej stali największy na świecie

O 11,1 % mniej stali wytworzyły w ciągu
pięciu miesięcy tego roku polskie huty w porównaniu z tym samym
okresem 2001 r. To jeden z największych spadków w tej branży na
świecie - wynika z danych Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

d9ya7qf
d9ya7qf

Prognozy wskazują, że na koniec tego roku produkcja stali zamknie się wielkością ok. 8,4 mln ton, a to poziom produkcji nie notowany od lat 60. - powiedział prezes Izby Romuald Talarek podczas poniedziałkowego spotkania szefów hut z wiceministrem Andrzejem Szarawarskim.

W ubiegłym roku polskie huty odnotowały spadek produkcji o ponad 16%; wytworzyły ok. 8,8 mln ton stali wobec 10,5 mln ton rok wcześniej. Ok. 46% krajowego zużycia stali pochodziło z importu. W połowie lat 90. było to zaledwie 15%.

W ciągu pięciu miesięcy tego roku polskie huty wytworzyły niespełna 3,4 mln ton stali, podczas gdy przed rokiem - ponad 3,8 mln ton. Produkcja wyrobów walcowanych na gorąco była mniejsza o 9,3%, rur stalowych o 19,8%, a blach i taśm ocynkowanych o 13,9%. Produkcja taśm walcowanych na zimno zmniejszyła się o 28%.

Ogółem 64 kraje świata zanotowały w ciągu pięciu miesięcy tego roku średni wzrost produkcji stali o 3,4%. Na wskaźnik ten składa się przede wszystkim 12,3-procentowe zwiększenie produkcji stali w krajach Azji: w Chinach nastąpił wzrost aż o 28,2%, a w Korei o 2,4%. W Japonii nastąpił spadek o 0,5%.

W krajach europejskich z reguły produkcja stali zmniejszyła się, jednak w Polsce spadek należał do najgłębszych. Państwa Unii Europejskiej odnotowały spadek o 3,8%, a kraje Europy środkowo-wschodniej średnio o 2,6%. Np. w Czechach produkcja spadła jedynie o 0,5%.(iza)

d9ya7qf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9ya7qf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj