Polacy nie chcą się szczepić na COVID. "Macie jakieś sugestie?". Dworczyk pyta internautów
Michał Dworczyk odpowiedział na twitterowy wpis, w którym internautka stwierdza, że "szczepienia staną na 50 proc." przez "marną informację i dezinformację". "Jak zwykle celnie" - skomentował to szef KPRM.
Większość Polaków, którzy mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19, nie zarejestrowała się w systemie - wynika z danych udostępnionych Wirtualnej Polsce przez rządowe Centrum e-Zdrowia.
21 mln Polaków nie zarejestrowało się, choć mogło to zrobić w każdej chwili przez telefon, internet albo w lokalnej przychodni. Wkrótce możemy mieć więc nadmiar szczepionek i brak chętnych, którzy chcieliby je przyjąć.
Polacy nie chcą się szczepić na COVID. "Jakieś sugestie?"
Michał Dworczyk odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień sam jednak uważa, że dotychczasowe działania informacyjne były niewystarczające. Szef KPRM zgodził się, że może to poskutkować tym, iż polskie społeczeństwo nie osiągnie wymaganego pułapu, by uzyskać odporność stadną.
"Na moje oko przez marną informację i potężną dezinformacje, szczepienia w Polsce staną tak gdzieś na 50 proc. Będziecie się z tym kisić dłużej niż inni, co w efekcie sprawi utratę przewagi ekonomicznej i gospodarczej" - napisała na Twitterze jedna z internautek.
"Jak zwykle celnie - niestety nie jest to nieprawdopodobny scenariusz jakieś sugestie?" - zapytał w komentarzu Michał Dworczyk.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Szczepienia w Polsce. Kolejne działania
"Rzeczpospolita", powołując się na szefa KPRM, zapowiada, że rząd planuje teraz postawić większy nacisk na akcję promocyjne szczepień. W piątek - jak informuje gazeta - ma się nawet zebrać w tej sprawie Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego.
W proces chcą też się mocniej zaangażować samorządowcy. - Będziemy współpracować - zapewnia Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. - Już dwa tygodnie temu zwróciliśmy się do ministra z pomysłem utworzenia funduszu, który miałby być wykorzystany do promocji akcji szczepień. Trzeba zapukać bezpośrednio do drzwi Polaków - tłumaczył Wójcik w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Przed nami czwarta fala? Dyrektor szpitala ostrzega i wskazuje na problemy ze szczepionkami
Szczepienia w Polsce - statystyki
W Polsce podano już 16 372 436 dawek szczepionki przeciw COVID-19. W pełni zaszczepione zostały 4 794 334 osoby - wynika z rządowego zestawienia.
Łącznie do naszego kraju dostarczono dotąd 18 618 220 dawek, 17 008 560 z nich trafiło już do punktów szczepień.
Na rynku unijnym dopuszczono do tej pory cztery preparaty. Szczepionki firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe, zaś preparat Johnson & Johnson wymaga podania jednej dawki.
Czytaj także: Morawiecki: grozi nam czwarta fala i lockdown