Trwa ładowanie...

Sondaż: Wyborcy PiS głosują za programem. Wyborcy KE za wizją Polski i przeciw PiS

Wybory parlamentarne już 13 października. W sondażach prowadzi PiS. Polacy zostali zapytani, czym motywują swoje poparcie dla danych ugrupowań. Okazuje się, że wyborcy partii rządzącej wskazują przede wszystkim na "dobry, konkretny program polityki gospodarczej i społecznej PiS".
Share
Prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński.Źródło: PAP
d31w771

Sondaż pracowni IPSOS przeprowadzono dla lewicowego portalu oko.press. Polacy zostali zapytani, co najbardziej podoba się im w partii, na którą głosują.

Można było wybrać dwie spośród pięciu odpowiedzi: "Ma dobry, konkretny program polityki gospodarczej i społecznej", "Ma przywódców, których szanuję", "Potrafi zadbać o interesy takich ludzi jak ja", "Jej wizja Polski i Europy najbardziej mi odpowiada", "Nie chcę, żeby rządziła inna partia".

d31w771

Jak odpowiadali zwolennicy poszczególnych ugrupowań? Najwyższy wynik wśród wyborców PiS (66 proc.) otrzymał "dobry, konkretny program polityki gospodarczej i społecznej". W żadnym z elektoratów nie było tylu wskazań na żadną z kategorii. Na drugim miejscu znalazła się odpowiedź: "Potrafi zadbać o interesy takich ludzi jak ja", którą wskazano 44 proc. osób.

Zupełnie inaczej kształtują się wyniki wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej. 63 proc. głosuje na formację, kierując się jej wizją Polski i Europy, a aż 51 proc. niechęcią do innej partii. Jak wskazuje sam portal, mowa tu najprawdopodobniej o niechęci do PiS-u.

Zobacz też: Konwencje PiS i KO. Rożnica bije po oczach

W badaniu uwzględnieni zostali także wyborcy Lewicy i Koalicji Polskiej (PSL, Kukiz'15). Ci pierwsi najczęściej - podobnie jak głosujący na Koalicję Obywatelską - wskazywali, że "odpowiada im wizji Polski i Europy" (51 proc.) oraz nie chcą, by "rządziła inna partia" (45 proc.).

d31w771

Z kolei zwolennicy PSL i Kukiz'15 wyjątkowo często wskazywali na liderów wspieranych przez siebie ugrupowań. Aż 42 proc. wyborców podkreślała, że Koalicja Polska "ma przywódców, których szanują".

Sondaż przeprowadzono w dniach 27-29 sierpnia 2019 roku metodą CATI (telefonicznie) na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1006 osób.

Źródło: oko.press

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d31w771

Podziel się opinią

Share
d31w771
d31w771
Więcej tematów