Trwa ładowanie...
d39q03e

Sondaż: Wyborcy PiS głosują za programem. Wyborcy KE za wizją Polski i przeciw PiS

Wybory parlamentarne już 13 października. W sondażach prowadzi PiS. Polacy zostali zapytani, czym motywują swoje poparcie dla danych ugrupowań. Okazuje się, że wyborcy partii rządzącej wskazują przede wszystkim na "dobry, konkretny program polityki gospodarczej i społecznej PiS".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezes PiS Jarosław Kaczyński.
Prezes PiS Jarosław Kaczyński. (PAP)
d39q03e

Sondaż pracowni IPSOS przeprowadzono dla lewicowego portalu oko.press. Polacy zostali zapytani, co najbardziej podoba się im w partii, na którą głosują.

Można było wybrać dwie spośród pięciu odpowiedzi: "Ma dobry, konkretny program polityki gospodarczej i społecznej", "Ma przywódców, których szanuję", "Potrafi zadbać o interesy takich ludzi jak ja", "Jej wizja Polski i Europy najbardziej mi odpowiada", "Nie chcę, żeby rządziła inna partia".

d39q03e

Jak odpowiadali zwolennicy poszczególnych ugrupowań? Najwyższy wynik wśród wyborców PiS (66 proc.) otrzymał "dobry, konkretny program polityki gospodarczej i społecznej". W żadnym z elektoratów nie było tylu wskazań na żadną z kategorii. Na drugim miejscu znalazła się odpowiedź: "Potrafi zadbać o interesy takich ludzi jak ja", którą wskazano 44 proc. osób.

Zupełnie inaczej kształtują się wyniki wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej. 63 proc. głosuje na formację, kierując się jej wizją Polski i Europy, a aż 51 proc. niechęcią do innej partii. Jak wskazuje sam portal, mowa tu najprawdopodobniej o niechęci do PiS-u.

Zobacz też: Konwencje PiS i KO. Rożnica bije po oczach

W badaniu uwzględnieni zostali także wyborcy Lewicy i Koalicji Polskiej (PSL, Kukiz'15). Ci pierwsi najczęściej - podobnie jak głosujący na Koalicję Obywatelską - wskazywali, że "odpowiada im wizji Polski i Europy" (51 proc.) oraz nie chcą, by "rządziła inna partia" (45 proc.).

d39q03e

Z kolei zwolennicy PSL i Kukiz'15 wyjątkowo często wskazywali na liderów wspieranych przez siebie ugrupowań. Aż 42 proc. wyborców podkreślała, że Koalicja Polska "ma przywódców, których szanują".

Sondaż przeprowadzono w dniach 27-29 sierpnia 2019 roku metodą CATI (telefonicznie) na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1006 osób.

Źródło: oko.press

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39q03e

Podziel się opinią

Share
d39q03e
d39q03e
Więcej tematów