Sondaż w Niemczech. Jedna trzecia obywateli może zagłosować na populistyczną AfD
Jedna trzecia niemieckich wyborców nie wyklucza możliwości zagłosowania w wyborach landowych lub federalnych na prawicową partię Alternatywa dla Niemiec (AfD). Na pytanie "Czy kiedykolwiek myślałeś o głosowaniu na AfD?", zadane w sondażu przeprowadzonym przez ośrodek Insa dla "Bilda", aż 33 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco.
15.08.2023 | aktual.: 15.08.2023 13:43
Poparcie dla populistycznego ugrupowania rośnie z tygodnia na tydzień. Z podobnego badania sondażowego, przeprowadzonego w pierwszych dniach sierpnia, wynikało, że AfD mogło liczyć na a wsparcie 21 proc. obywateli Niemiec.
Aktualne sondaże wykazują także, że 62 proc. ankietowanych jeszcze się nad głosowaniem i poparciem dla jakiegokolwiek z ugrupowań na niemieckiej scenie politycznej nie zastanawiało, a 5 proc. nie może lub nie chce udzielać informacji.
Ale, jak podaje PAP, jednocześnie zyskuje też inna partia. Notowania socjaldemokratycznej SPD, której liderem jest kanclerz Olaf Scholz, wzrosły o pół punktu procentowego i wynoszą 19,5 proc. Chadecka Unia CDU/CSU (26 procent) i Zieloni (13,5 procent) straciły w porównaniu z poprzednim badaniem po jednym punkcie procentowym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Traci również Liberalna FDP, za którą stanąć zamierza 7 proc. wyborców. Partia Lewicy dla której poparcie utrzymuje się teraz na poziomie 4,5 proc. czyli pół procent poniżej pięcioprocentowego progu wyborczego, podobnie jak pozostałe partie.
Sondaż w Niemczech. Jedna trzecia obywateli może zagłosować na populistyczną AfD
Wyniki sondażu omówił we wtorek "Die Welt". Portal zwraca uwagę, że partie obecnie rządzącej w Niemczech koalicji - SPD, Zielonych i FDP - uzyskały razem zaledwie 40 proc. głosów.
Wzrost poparcia dla skrajnie prawicowej AfD niepokoi niemieckich komentatorów politycznych. Ugrupowanie, które powstało w 2013 roku na fali protestów społecznych w związku z kryzysem ekonomicznym w strefie euro i podnosiło konieczność odstąpienia od euro i powrót do marki, z czasem przeszło przemiany.
W początkowej postaci AfD była partią eurosceptyków, jednak w szczycie kryzysu uchodźczego 2015 roku zaczęła się radykalizować i stanęła twardo w opozycji do prouchodźczej polityki CDU/CSU. Obecnie ugrupowanie przejęło wyborców o najbardziej konserwatywnych poglądach.
Źródło: PAP