Trwa ładowanie...
d15qg27

Sondaż: spada poparcie dla rządu i premiera. Coraz mniej "obojętnych"

Grono zwolenników rządu PiS zmniejszyło się od września o dwa punkty procentowe. Aż o 7 punktów procentowych zwiększyła się za to grupa przeciwników gabinetu premiera Mateusza Morawieckiego.
Share
Spada poparcie dla premiera Mateusza Morawieckiego
Spada poparcie dla premiera Mateusza MorawieckiegoŹródło: PAP, Fot: Darek Delmanowicz
d15qg27

Z najnowszego sondażu CBOS wynika, że rząd Morawieckiego cieszy się poparciem 39 proc. respondentów. W analogicznym badaniu we wrześniu poparcie deklarowało 41 proc. ankietowanych.

Grupa przeciwników gabinetu premiera Morawieckiego (29 proc.) zwiększyła się w stosunku do poprzedniego sondażu o 7 punktów proc. Obojętnych wobec rządu (27 proc.) było w październiku o 5 punktów proc. mniej niż w ubiegłym miesiącu.

d15qg27

Odpowiedzi "trudno powiedzieć" udzieliło 5 proc. badanych - tyle samo co we wrześniu.

Pogorszył się także społeczny odbiór samego premiera Mateusza Morawieckiego. Liczba zadowolonych z tego, że to on kieruje rządem spadła od września o 2 pkt. procentowe - do 47 proc. Niezadowolonych z tego, że to on stoi na czele rządu jest obecnie 34 proc. ankietowanych, czyli o 6 punktów proc. więcej niż w poprzednim miesiącu.

   WP.PL
Źródło: WP.PL

9 proc. respondentów nie miało zdania w tej kwestii (4 punkty proc. mniej niż w poprzednim sondażu).

d15qg27

Nieznacznie zmniejszyło się także grono respondentów, którzy pozytywnie oceniają działania rządu Morawieckiego od początku jego utworzenia. Pozytywnie ocenia je obecnie 50 proc. ankietowanych - o 3 punkty proc. mniej niż poprzednio. Negatywną ocenę wystawiło 32 proc. badanych - o 3 punkty proc. więcej niż miesiąc wcześniej. 18 proc. badanych nie miało zdania na ten temat (bez zmian).

"Charakter zmian (...) uprawdopodabnia tezę, że do pogorszenia wizerunku premiera i notowań rządu w jakiejś mierze przyczyniła się publikacja rozmów z restauracji 'Sowa i Przyjaciele' z udziałem Mateusza Morawieckiego. Polaryzowaniu się postaw wobec rządu sprzyja ponadto kampania przed wyborami samorządowymi, w którą zaangażowany jest premier" - komentuje wyniki sondażu CBOS.

Badanie przeprowadzono 4-11 października 2018 roku na liczącej 1079 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: polsatnews.pl

d15qg27

Podziel się opinią

Share
d15qg27
d15qg27
Więcej tematów