Trwa ładowanie...

Sondaż. Rząd nie powinien czekać na decyzję Trybunału Sprawiedliwości UE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie wydał jeszcze orzeczenia. Według Polaków rząd nie powinien na nie czekać. Są za tym, by wycofał się ze zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym.

Sondaż. Rząd nie powinien czekać na decyzję Trybunału Sprawiedliwości UEŹródło: East News, fot: Jan Bielecki
d2y4gvl
d2y4gvl

Komisja Europejska, skierowała do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko polskiej ustawie o Sądzie Najwyższym. Według Polaków rząd nie powinien czekać na decyzję TSUE, ale wycofać się ze zmian - wynika z sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Tego zdania jest 47 proc. pytanych, a przeciwnego - 30 proc. Stanowiska w sprawie nie zajął z kolei co czwarty badany.

Większymi zwolennikami rezygnacji ze zmian w SN są mężczyźni (50 proc.), osoby powyżej 50 lat (53 proc.), z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym (50 proc.), o dochodzie powyżej 5000 zł (56 proc.), a także respondenci z miast od 100 do 199 tys. mieszkańców (60 proc.).

Zobacz także: Tarczyński: Z Junckerem trzeba na miękko w formie, ale twardo w argumentacji

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 25-26 września 2018 roku na próbie 800 osób, reprezentatywnej dla populacji Polski pod względem płci, wieku i miejsca zamieszkania.

d2y4gvl

Kontrowersyjne zmiany

Przypomnijmy, że zgodnie z nową ustawą o Sądzie Najwyższym, sędziowie SN, którzy skończyli 65 lat, przeszli z mocy prawa w stan spoczynku. Mogą dalej orzekać, jeśli złożyli stosowne dokumenty, a prezydent Andrzej Duda wyraził na to zgodę.

"Polska ustawa o SN jest niezgodna z prawem UE, ponieważ narusza zasadę niezależności sądownictwa, w tym zasadę nieusuwalności sędziów" - tak na początku lipca KE oceniła przepisy ustawy o SN.

Źródło: rp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2y4gvl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y4gvl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj