Sondaż: rodzina najważniejsza
Najważniejszą wartością dla ponad trzech
czwartych ankietowanych Polaków jest szczęście rodzinne. Tuż za
nim wymieniają zdrowie oraz spokój i uczciwe życie. Niemal wszyscy
Polacy chcą mieć dzieci - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii
Społecznej.
Przekonanie, że człowiek potrzebuje rodziny, jest wśród ankietowanych niemal powszechne. Sądzi tak 92% respondentów. Aż 2/3 ankietowanych Polaków (66%) deklaruje, że najchętniej spędza czas wśród rodziny i uznaje się za osobę zdecydowanie rodzinną.
Niespełna co trzeci ankietowany (29%) uważa się za raczej rodzinnego, a jedynie czterech na stu twierdzi, że przebywanie z rodziną nie ma dla nich specjalnego znaczenia.
Do stosunkowo najbardziej rodzinnych zaliczają siebie wdowcy i osoby pozostające w związku małżeńskim. Zaliczanie siebie do takich osób wzrasta wraz z wiekiem.
Blisko 2/3 ankietowanych (62%) za najodpowiedniejszy model rodziny uznaje małżeństwo z dziećmi. Co czwarty (26%) chciałby żyć w dużej rodzinie wielopokoleniowej, a co czternasty (7%) widziałby siebie w związku partnerskim z osobą odmiennej płci. 3% respondentów opowiedziało się za małżeństwem bez dzieci, 2% za życiem samotnym, a 1 proc. za tymczasowym związkiem partnerskim z osobą odmiennej płci.
Z badania wynika, że ci, którzy żyją samotnie, najczęściej (56%) chcieliby stanowić rodzinę złożoną z małżonków i dzieci, tylko co szóstemu z nich (16%) odpowiada obecna sytuacja.
I tak 67 proc. badanych, tworzących gospodarstwa wielopokoleniowe, nie wyobraża sobie życia w mniejszej rodzinie, a nieco ponad 1/4 z nich (28%) chciałaby rodziny, składającej się z rodziców z dziećmi.
Także 81% rodzin, składających się z małżeństw i dzieci, jest zadowolonych z takiego modelu, natomiast co dziewiąta z nich (12%) chciałaby powiększenia rodziny.
Tylko co czwarte małżeństwo bez dzieci (23%) jest zadowolone z takiej sytuacji, ponad połowa z nich (54%) chciałaby powiększenia rodziny, a ponad jedna piąta (22%) stworzenia rodziny wielopokoleniowej.
Niemal wszyscy ankietowani dorośli Polacy (94%) chcą mieć dzieci. Jedynie dwie osoby na sto wolałyby pozostać bezdzietne, a 4% odmawia udzielenia odpowiedzi na pytanie o preferowaną liczbę potomstwa. Największa grupa respondentów (50%) chciałoby mieć dwoje dzieci, niemal co czwarty (23%) - troje dzieci, a co dziesiąty (10%) - jedynaka.
Tylko sześciu na stu badanych chciałoby mieć czworo dzieci, a o połowę mniej (3%) chciałoby mieć co najmniej piątkę potomstwa. 2 proc. chce, by zadecydował o tym los.
Z deklaracji respondentów wynika, że dzieci ma jedynie 11% ankietowanych w wieku 18-24 lata, 53% ankietowanych w wieku 25-34 lata i 89% respondentów - w przedziale 35-44 lata. Natomiast więcej niż dwójkę dzieci ma zaledwie co dwudziesty ankietowany w wieku 25-34 lata (5%), 28 proc. ankietowanych w wieku 35-44 lata, 30% respondentów w wieku 45-54 lata oraz 32 proc. respondentów w wieku 55-64 lata, a także ponad 2/5 (43%) tych, którzy ukończyli 65 lat.
Sondaż przeprowadzono w dniach 1-4 lutego na próbie 1137 osób.