Trwa ładowanie...
sondaż

Sondaż: PiS nadal może liczyć na wysokie poparcie

Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości znów idzie w górę. Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory do Sejmu, to PiS mogłoby liczyć już na blisko 40 proc. głosów - wynika z sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl.
Share
Sondaż: PiS może liczyć na wysokie poparcie
Sondaż: PiS może liczyć na wysokie poparcieŹródło: Getty Images, Fot: NurPhoto
d5dk85q

Pracownia Estymator wykonała sondaż dla DoRzeczy.pl. Wynika z niego, że Prawo i Sprawiedliwość znów może liczyć na wysokie poparcie. Na rządzącą partię głosowałoby aż 39,2 proc. wyborców.

Na drugim miejscu wg tego sondażu znajduje się Koalicja Obywatelska, na którą głos oddałoby 23,6 proc. respondentów. Trzecie miejsce zajmuje Ruch Szymona Hołowni Polska 2050, który może liczyć na 12,9 proc. poparcia.

Sondaż. PiS nie rządziłby samodzielnie

Takie wyniki sondażu oznaczają, że Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na wzrost poparcia o 0,4 pkt proc. względem sondażu, który został przeprowadzony w dniach 10-11 grudnia. Jednak nie oznaczałoby to, że PiS mógłby rządzić samodzielnie. Prawo i Sprawiedliwość uzyskałoby 219 mandatów. W wyborach w 2019 roku rządzące ugrupowanie zdobyło 235 mandatów.

d5dk85q

Czytaj także: Nadchodzi dzień wyzwolenia od COVID-19. Polacy to poczuli i rezerwują wczasy

Z kolei Koalicja Obywatelska zaliczyła spadek o 1,4 pkt proc. względem ostatniego badania, co przełożyłoby się na 121 mandatów. To o 13 mniej niż ugrupowanie to sięgnęło w wyborach przed rokiem. Spadek - o 0,9 pkt proc. - zaliczył też Ruch Szymona Hołowni Polska 2050.

Sondaż. Pięć partii w Sejmie

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, to do Sejmu weszłoby pięć partii. Oprócz wyżej wspomnianych ugrupowań byłyby to Lewica i Polskie Stronnictwo Ludowe. Na pierwszą z partii zagłosowałoby 10,9 proc. respondentów, a na PSL 7,4 proc. badanych. W obu przypadkach oznacza to wzrost poparcia kolejno o 0,3 pkt proc. i 1 pkt proc.

d5dk85q

Czytaj także: Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat (30 grudnia)

Do parlamentu nie dostałaby się Konfederacja, na którą chęć głosowania wyraziło 4,8 proc. badanych (spadek o 0,1 pkt proc.). 1,2 proc. badanych wskazało, że swój głos oddałoby na inne ugrupowanie.

Warto odnotować, że w niedzielnym badaniu dla Wirtualnej Polski PiS odnotowało poparcie ponad 33 proc. Także w naszym sondażu Konfederacja znalazła się pod progiem wyborczym.

Badanie dla DoRzeczy.pl przeprowadzono na próbie 1031 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W wynikach uwzględniono tylko osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i wskazały konkretną partię, jaką będą popierać w wyborach.

d5dk85q

Zgrzyt w Zjednoczonej Prawicy. Andrzej Zybertowicz: prezydent jest zaniepokojony

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d5dk85q

Podziel się opinią

Share
d5dk85q
d5dk85q
Więcej tematów