Trwa ładowanie...

Sondaż. Młodzi ludzie krytyczni wobec Kościoła

Aż 62 proc. młodych ludzi w Polsce uważa, że Kościół chce zamieść pod dywan afery pedofilii. Z badania Centrum Profilaktyki Społecznej "Młodzi uciekają z Kościoła" wynika, że młodych razi też m.in. agresywny język księży i hierarchów - podaje "Rzeczpospolita".
Share
Sondaż. Młodzi ludzie krytyczni wobec Kościoła
Sondaż. Młodzi ludzie krytyczni wobec KościołaŹródło: East News
d48xohm

O kwestie i problemy związane z instytucją Kościoła w Polsce zapytano 1051 nastolatków w wieku od 14 do 18 lat z całego kraju. "Sprawy bieżące, szczególnie te owiane skandalami, a nie głęboko religijne, determinują stosunek młodych do Kościołów i religii" - taki wniosek płynie z badania CPS przeprowadzonego przez zespół badawczy pod kierunkiem socjologów prof. Mariusza Jędrzejki i dr. Tomasza Kozłowskiego.

"Rzeczpospolita" podaje, że za osoby religijne uważa się 62 proc. młodych. 59 proc. z nich odpowiedziała, że ich religijność w ostatnich dwóch latach uległa pogorszeniu. Co piąta pytana osoba stwierdziła, że przestała uczęszczać na msze święte.

Ustalono też główne przyczyny, które mają odpowiadać za zmniejszający się odsetek ludzi wierzących. Przeważa widoczny dysonans między tym, "co mówi religia, a co robi Kościół" i "brak właściwej reakcji Kościoła na pedofilię w jego szeregach". Takie odpowiedzi wskazało odpowiednio 65 proc. i 63 proc. badanych.

d48xohm

Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Wojciech Maksymowicz wprost: luzowanie obostrzeń było błędem

Sondaż. Młodzi krytycznie o Kościele. Powodów jest wiele

Młodym ludziom nie podoba się również angażowanie się duchownych w sprawy polityczne. Kolejną przyczyną odchodzenia od wiary jest też "przepych i nieuzasadnione bogactwo ludzi kościoła".

d48xohm

Dodatkowo księża i hierarchowie w opinii najmłodszych przedstawicieli polskiego społeczeństwa mają też wykazywać się brakiem zrozumienia dla spraw związanych z prawami człowieka. Nieatrakcyjne są dla nich też lekcje nauczania religii w szkole.

Krytyka na Kościół spływa także za radzenie, a raczej - według młodych - za nieradzenie sobie z problemem pedofilii. 62 proc. nastolatków sądzi, że "Kościół chce przeczekać aferę pedofilii, zamieść ją pod dywan". Tylko 7,8 proc. ocenia, że robi wszystko, by problem wyjaśnić.

Szacunek wśród młodych ma natomiast papież Franciszek - 71 proc. uważa, że chce on zreformować kościół i wyeliminować patologie.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48xohm

Podziel się opinią

Share
d48xohm
d48xohm
Więcej tematów