WP

Sondaż. Kościół odzyskuje zaufanie Polaków

Ponad połowa respondentów w sondażu CBOS wypowiada się o działalności polskiego Kościoła pozytywnie. Zaufanie Polaków do tej instytucji znacząco wzrosło od poprzedniego badania, przeprowadzonego w maju.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Notowania polskiego Kościoła wzrosły
Notowania polskiego Kościoła wzrosły (East News)
WP

Dobre zdanie o polskim Kościele ma 53 proc. badanych. Negatywną opinię na jego temat wyraziło 34 proc. respondentów. Odsetek zadowolonych z Kościoła w porównaniu z majowymi wynikami wzrósł o 5 punktów procentowych, natomiast niezadowolonych spadł o 6.

WP.PL
Podziel się

"Po ubiegłomiesięcznym pogorszeniu opinii o Kościele rzymskokatolickim, w czerwcu rejestrujemy pewną poprawę notowań tej instytucji. Krytykę działalności Kościoła rzymskokatolickiego wyraźnie częściej niż aprobatę wyrażają badani nieuczestniczący w praktykach religijnych lub uczestniczący w nich sporadycznie, identyfikujący się z lewicą, jak również, choć rzadziej, z politycznym centrum, a poza tym mieszkańcy największych miast oraz respondenci najmłodsi" - komentuje wyniki badania CBOS.

WP

Na opinię Polaków w poprzednim sondażu mogła wpłynąć emisja filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", który dotyczył problemu pedofilii w Kościele. Episkopat zaregaował na niego listem pt. "Wrażliwość i odpowiedzialność", który został odczytany w kościołach niespełna dwa tygodnie po premierze dokumentu.

Badanie CBOS przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 6-13 czerwca 2019 roku na liczącej 1115 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zobacz także: Agata Kornhauser-Duda zachwyciła w Stanach. "Mogłaby pomóc mężowi"

WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
WP
WP