Trwa ładowanie...
d1faneh

Sondaż: kobiety też powinny służyć w wojsku

68% Polaków akceptuje
dopuszczenie kobiet do pełnienia zawodowej służby wojskowej.
Przeciwna kobietom w armii jest jedna czwarta badanych (24%).
Zdania nie ma na ten temat 8% respondentów - wynika z sondażu
Centrum Badania Opinii Publicznej (CBOS).

d1faneh
d1faneh

Od 1999 r. liczba zwolenników zawodowej służby wojskowej kobiet zmniejszyła się o 6%, zaś przeciwników wzrosła o 4%.

Najczęściej wyrażany jest pogląd (39%), że kobiety powinny służyć tylko w niektórych służbach np. korpusie medycznym i kwatermistrzowskim. 25% badanych uważa, że kobiety powinny służyć w armii bez żadnych ograniczeń. Według 16% respondentów, kobiety powinny służyć we wszystkich rodzajach służb, ale tylko na takich stanowiskach, które w przypadku wojny nie grożą udziałem w walce. 14% Polaków uważa, że kobiety w ogóle nie powinny służyć w wojsku. Zdania na ten temat nie miało 6% respondentów.

Od 1988 roku kobiety mają możliwość pełnienia zawodowej służby wojskowej i z roku na rok coraz chętniej z tej możliwości korzystają. Z danych przywołanych przez CBOS wynika, że w 1990 roku w polskiej armii służyły 32 kobiety, w roku 1995 było ich już ponad 100, pięć lat później - niemal 300, w roku 2005 niespełna 600, a w 2006 - już ponad 650. To jednak wciąż niewiele, uwzględniając, że kobiety w polskiej armii nie stanowią nawet 1%.

Od 2004 roku polskie prawo przewiduje obowiązek wojskowy dla niektórych kobiet - absolwentek szkół o profilu medycznym i pokrewnych. W ubiegłym roku po raz pierwszy część z nich została powołana do służby.

Badanie przeprowadzono w dniach 12-15 stycznia na liczącej 922 reprezentatywnej próbie Polaków.

d1faneh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1faneh
Więcej tematów