Sondaż IBRiS dla WP. Polacy nie wróżą Zjednoczonej Prawicy długiej przyszłości
Czy rządząca koalicja na czele z Jarosławem Kaczyńskim, Zbigniewem Ziobrą i Jarosławem Gowinem przetrwa do kolejnych wyborów parlamentarnych? Według sondażu IBRiS dla WP szanse Zjednoczonej Prawicy są marne.
30.11.2020 | aktual.: 02.03.2022 15:56
Od dłuższego czasu pojawiają się doniesienia o tym, że koalicja Zjednoczonej Prawicy jest w kiepskiej kondycji i coraz trudniej jest to jej członkom ukryć. Rywalizacja Ziobry i Morawieckiego co jakiś czas daje o sobie znać w nowych odsłonach. Głośną sprawą ostatnich dni była wypowiedź ministra sprawiedliwości, w której padło sformułowanie "miękiszon". Choć Ziobro zapewnia, że nie mówił o premierze, nie wszystkich to przekonuje.
Co prawda Kaczyński, Gowin, Ziobro i Morawiecki podpisali ponownie umowę koalicyjną we wrześniu, ale poprzedził ją poważny kryzys rządowy i długie negocjacje. Do rozłamu doszło podczas głosowania nad ustawą o prawach zwierząt 17 września 2020 r. Niewiele wówczas brakowało, aby Solidarna Polska znalazła się poza szeregami koalicji. Politycy Ziobry po raz pierwszy złamali panującą wewnątrz koalicji dyscyplinę i zagłosowali przeciw ustawie forsowanej przez partię Jarosława Kaczyńskiego.
Wszystkie te wydarzenia z ostatnich tygodni mają najpewniej w pamięci Polacy, którzy odpowiedzieli na pytanie zadane w ramach sondażu przygotowanego przez IBRiS dla WP.
Zjednoczona Prawica. Co dalej?
Czy Pana/Pani zdaniem koalicja Zjednoczonej Prawicy – PiS-u, Solidarnej Polski Zbigniewa Ziobro i Porozumienia Jarosława Gowina przetrwa do końca kadencji w 2023 roku? - takie pytanie zadaliśmy Polakom.
Zdaniem 31,7 proc. badanych rządowa koalicja "raczej nie przetrwa" do kolejnych wyborów parlamentarnych. Odpowiedź "zdecydowanie nie" wskazało 13,4 proc. ankietowanych. 29,1 proc. respondentów odpowiedziało, że "raczej tak", a 14 proc. "zdecydowanie tak". 11,8 proc. respondentów nie ma w tej sprawie zdania.
Zobacz także: Strajk Kobiet. Szczerba w rozmowie z WP: Kaczyński nie może być sumieniem kobiet
Sondaż. Szczegółowe wyniki
Sondaż pokazuje zależność względem wieku respondentów. Okazuje się bowiem, że starsi badani częściej wskazują, że Zjednoczona Prawica dotrwa do wyborów w niezmienionym składzie. 18 proc. osób powyżej 70 lat wybrało odpowiedź "raczej tak", a 41 proc. respondentów - "zdecydowanie tak", co daje w sumie 59 proc. Dla porównania nikt z grupy w wieku 18-29 nie wskazał odpowiedzi "zdecydowanie tak" (33 proc. wybrało "raczej tak").
Duża różnica w nastrojach panuje także między badanymi żyjących na wsiach i w dużych miastach. Na pytanie o szansę na przetrwanie koalicji rządzącej do następnych wyborów opcję "raczej nie" wskazało 45 proc. pierwszej grupy. Dla porównania w metropoliach powyżej 500 tys. mieszkańców w ten sposób odpowiedziało zaledwie 21 proc. respondentów. Zdania, że koalicja "zdecydowanie nie przetrwa" jest 14 proc. mieszkańców wsi i 16 proc. mieszkańców metropolii.
Jak wygląda różnica w odpowiedziach przedstawicieli płci? Okazuje się, że to mężczyźni częściej wskazują na potencjalny rozłam koalicji (54 proc.) Połowa badanych respondentek spodziewa się natomiast, że Zjednoczona Prawica przetrwa do końca kadencji.
Nawet beneficjenci 500 plus nie wierzą w przyszłość Zjednoczonej Prawicy. 69 proc. tych, którzy pobierają świadczenie na więcej niż jedno dziecko, wskazało odpowiedź "raczej nie" lub "zdecydowanie nie". Różnica w poglądach w tej sprawie rodziców, którzy pobierają 500 plus, wynosi 1 pkt proc. (43 proc. jest na tak, 42 proc. jest na nie). Osoby, które nie są beneficjentami, podzielili się na "wierzących" w Zjednoczoną Prawicę i tych, którzy wróżą jej koniec, następująco: 46 proc. i 41 proc.
Sondaż został przeprowadzony 27 listopada, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI). N=1100, błąd oszacowania: 3 proc., próg ufności: 0,95.