Kryzys na wschodniej granicy. Polacy ocenili działania rządu w sondażu Kantaru
W badaniu, przeprowadzonym przez Kantar ponad połowa Polaków (54 proc.) dała pozytywną ocenę działaniom rządu na wschodniej granicy. Z sondażu wynika także, że tyle samo procent badanych dobrze oceniło pomysł budowy muru na granicy.
Na zlecenie "Gazety Wyborczej" 16-18 listopada Kantar przeprowadził sondaż. Respondentom zadano kilka pytań, zaczynając od głównego i najbardziej ogólnego: "Jak oceniają działania polskich władz w związku z sytuacją na granicy z Białorusią". 25 proc. odpowiedziało, że bardzo dobrze. 29 proc. - raczej dobrze. Podsumowując, 54 proc. dało rządowi pozytywną notę — czytamy.
Sondaż "Gazety Wyborczej". Ponad połowa badanych popiera mur na granicy
Według dziennika w grupie dobrze oceniających działania rządu więcej jest mężczyzn niż kobiet. Zaznaczono także, że "w tej grupie przeważają osoby z niższym wykształceniem".
Z kolei 19 proc. respondentów odpowiedziało a to samo pytanie, że bardzo źle ocenia działania rządu i tyle samo procent - raczej źle. "Wśród tych 38 proc. krytycznych respondentów dominują kobiety, a także osoby z wyższym wykształceniem" - podkreśla gazeta.
Według sondażu "Wyborczej" pomysł budowy muru na granicy dobrze oceniło 54 proc. respondentów, natomiast 39 proc. źle oceniło ideę jego budowy. Najbardziej krytyczni okazali się wyborcy KO.
- Politykę rządu na granicy popiera przygniatająca większość wyborców, którzy deklarują chęć głosowania na PiS i Konfederację, a także dwie trzecie potencjalnego elektoratu PSL. Wyborcy Lewicy i Szymona Hołowni są w tej sprawie podzieleni. Najgorzej i najbardziej kategorycznie oceniają rząd wyborcy Koalicji Obywatelskiej" - czytamy w sondażu dziennika.
Sondaż "Gazety Wyborczej". Przeważa jedno stanowisko wobec pomysłu przyjęcia uchodźców
Z kolei na pytanie, "czy zgadzasz się ze stwierdzeniem: trzeba przyjąć uchodźców przebywających na granicy polsko-białoruskiej i zapewnić im możliwość pobytu w Polsce", 26 proc. ankietowanych było za. Przeciwko przyjęciu było aż 69 proc. ankietowanych.
Na pytanie, "czy mamy przyjąć uchodźców i jeśli tego chcą, zapewnić im możliwość dotarcia do innych krajów UE", 25 proc. respondentów odpowiedziało tak, a 71 proc., że nie. Respondenci zostali również zapytani, czy zgadzają się, aby w ich sąsiedztwie zamieszkali uchodźcy". Tutaj Polacy okazali się podzieleni: 47 proc. - tak, 49 proc. - nie.
Źródło: Gazeta Wyborcza
Czytaj także: Afera mailowa. "Wyślij to tym łobuzom z Wyborczej"