Trwa ładowanie...

Sondaż: Duda i Szydło nie muszą się martwić, ale rząd zebrał więcej "negatywów"

• Andrzej Duda dobrze wypełnia obowiązki - uważa niemal połowa ankietowanych przez Kantar Public
• Przeciwnego zdania jest 41 proc. badanych
• Pracę premier Beaty Szydło dobrze i źle ocenia po 44 proc. biorących udział w sondażu

Sondaż: Duda i Szydło nie muszą się martwić, ale rząd zebrał więcej "negatywów"Źródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d4gbjr9
d4gbjr9

Niemal połowa mówi dobrze o pracy prezydenta Andrzeja Dudy. 41 proc. ocenia jego pracę źle. Po 44 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "dobrze" i "źle" w odpowiedzi na pytanie o pracę premier Beaty Szydło. Ale już jej rząd nie ma tak wyrównanych ocen: negatywnie o działaniach całego rządu mówi 51 proc. badanych, dobrze - 39 proc. To wyniki badania przeprowadzonego przez Kantar Public (dawniej Zespół Badań Społecznych TNS Polska).

Pozytywnie wypełnianie obowiązków głowy państwa przez Andrzeja Dudę ocenia 49 proc. respondentów, z czego zdecydowanie dobrze o jego pracy mówi 11 proc. Jednocześnie 41 proc. źle ocenia pracę prezydenta, przy czym zdecydowanie negatywnie o wypełnianiu przez niego obowiązków głowy państwa mówi 14 proc. ankietowanych. 10 proc. nie ma zdania na temat pracy prezydenta Dudy - wynika z sondażu Kantar Public.

W porównaniu z wynikami z października w listopadzie odsetki osób oceniających prezydenta w sposób pozytywny oraz negatywny nie zmieniły się znacząco. Odnotowano wzrost odsetka ocen pozytywnych o 1 punkt procentowy. Pozytywną ocenę pracy Andrzeja Dudy częściej wystawiają osoby najstarsze, z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz mieszkańcy wsi. Wykształceni na poziomie średnim i pomaturalnym oraz mieszkańcy miast powyżej 500 tysięcy mieszkańców częściej mają złą opinię na temat pracy prezydenta.

d4gbjr9

44 proc. społeczeństwa pozytywnie ocenia pracę premier Beaty Szydło, przy czym 8 proc. respondentów - zdecydowanie dobrze, a 36 proc. - raczej dobrze. Również 44 proc. Polaków negatywnie mówi o wypełnianiu przez Szydło obowiązków premiera, z czego 13 proc. ankietowanych wyraża zdecydowane niezadowolenie z jej pracy, a 31 proc. pytanych wypowiada się raczej negatywnie. 12 proc. nie ma zdania na ten temat.

W porównaniu z wynikami z ubiegłego miesiąca odsetek pozytywnych ocen pracy premier pozostają na niezmienionym poziomie. Odsetek osób negatywnie oceniających pracę Beaty Szydło wzrósł o 1 punkt procentowy. Pozytywną ocenę pracy Szydło częściej wystawiają osoby najstarsze, z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz mieszkańcy wsi. Im mniejsza miejscowość zamieszkania, tym rzadziej zdarza się, by Polacy pozytywnie oceniali pracę pani premier. Wykształceni na poziomie wyższym oraz mieszkańcy miast powyżej 500 tysięcy mieszkańców częściej mają złą opinię.

51 proc. źle ocenia działania rządu, przy czym zdecydowanie negatywnie o pracy Rady Ministrów wypowiada się 13 proc. badanych. Dobrze o pracy Rady Ministrów mówi 39 proc., z czego 6 proc. ocenia pracę rządu bardzo dobrze. 10 proc. wstrzymuje się od opinii na temat działalności rządu. W porównaniu z październikiem br. wyniki listopadowe nie różnią się znacząco. O 1 punkt procentowy wzrósł odsetek ocen negatywnych, o tyle samo spadł odsetek ocen pozytywnych.

Do dobrych ocen rządu częściej skłonne są osoby starsze (60 lat i więcej), osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym oraz te mieszkające na wsi. Pozytywne zdanie na temat rządu mają również częściej osoby, które raczej nie interesują się polityką. Mieszkańcy największych miast częściej źle oceniają działalność rządu.

Badanie wykonano w dniach 12-17 listopada na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1066 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

(oprac. Bartosz Lewicki)

d4gbjr9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gbjr9
Więcej tematów