Trwa ładowanie...
d6e5rsd
TVP

Sondaż dla TVP: PiS wyprzedza PO

Partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała duży, sześcioprocentowy wzrost poparcia w najnowszym sondażu preferencji partyjnych, przygotowanym przez TNS Polska dla "Wiadomości" TVP1. To wyraźnie inne wyniki, niż te podane w tym tygodniu przez CBOS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jarosław Kaczyński podczas "Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów"
Jarosław Kaczyński podczas "Marszu w Obronie Demokracji i Wolności Mediów" (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d6e5rsd

Na Prawo i Sprawiedliwość zamierza zagłosować 34 proc. ankietowanych (28 proc. w poprzednim badaniu). Platforma Obywatelska cieszy się poparciem 31 proc. respondentów (wcześniej 32 proc.).

Według sondażu TNS Polska, próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze: PSL (8 proc.), SLD i KNP (po 5 proc.).

d6e5rsd

11 proc. badanych zadeklarowało, że nie wie, na kogo zagłosuje. To wyraźnie mniej niż w ostatnim badaniu (20 proc.).

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 10–11 grudnia 2014 r. na ogólnopolskiej próbie 1000 respondentów w wieku powyżej 18 roku życia. Możliwy błąd wynosi +/- 3 proc.

W piątek TVP zaprezentowała sondaż prezydencki. Najlepszy wynik uzyskał Bronisław Komorowski - 57 proc. głosów. Na drugim miejscu z poparciem 17 proc. znalazł się kandydat PiS Andrzej Duda. Na kolejnych: Janusz Korwina-Mikke (5 proc.), Ryszard Kalisz (4 proc.) i Janusz Palikot (2 proc.).

Sondaż CBOS

d6e5rsd

Inaczej prezentują się wyniki podane pod koniec tygodnia przez CBOS. Według tego ośrodka, gdyby wybory parlamentarne odbywały się w grudniu, wygrałaby je Platforma Obywatelska z 43 proc. poparcia. PiS z Solidarną Polską Zbigniewa Ziobry i Polską Razem Jarosława Gowina uzyskałoby 28 proc. poparcia. W porównaniu z listopadem poparcie dla PO wzrosło o 5 punktów procentowych, a dla PiS, SP i PR - o 1 punkt.

Według sondażu CBOS poparcie dla PSL zadeklarowało 9 proc. badanych (wzrost o 1 punkt), a dla SLD - 7 proc (spadek o 2 punkty proc.). Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego uzyskała 4 proc. poparcia (bez zmian w porównaniu z listopadem).

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 4-11 grudnia 2014 roku na liczącej 936 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d6e5rsd

Podziel się opinią

Share
d6e5rsd
d6e5rsd
Więcej tematów