Trwa ładowanie...

Sondaż dla o2.pl. Najlepsza pierwsza dama: Jolanta Kwaśniewska przed Agatą Dudą. Znamy powody. "Kluczem aktywność"

Nowy sondaż. Polacy wybrali najlepszą pierwszą damę. Zdaniem respondentów liderką rankingu jest Jolanta Kwaśniewska, na drugim miejscu uplasowała się Agata Kornhauser-Duda. - Najważniejszym czynnikiem dla oceny pierwszych dam jest ich aktywność. Jolanta Kwaśniewska pod tym względem ma zdecydowaną przewagę - komentuje dla Wirtualnej Polski politolożka dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene.

Share
Sondaż dla o2.pl. Najlepsza pierwsza dama: Jolanta Kwaśniewska przed Agatą Dudą. Znamy powody. "Kluczem aktywność"Źródło: PAP
d2ui8vj

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami. Coraz częściej pojawiają się sondaże badające poparcie dla kandydatów na urząd prezydenta. Postanowiliśmy jednak sprawdzić, jak Agata Kornhauser-Duda wypada na tle innych pierwszych dam.

Nowy sondaż. Polacy wybrali najlepszą pierwszą damę. "Agata Duda jest wycofana"

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS dla o2.pl, Polacy nie mają wątpliwości co do oceny najlepszej pierwszej damy. Zwyciężczyni osiągnęła w nim miażdżącą przewagę nad pozostałymi.

Jolanta Kwaśniewska z wynikiem 48,1 proc. w tyle pozostawiła inne pierwsze damy. Agata Kornhauser-Duda w tym zestawieniu zdobyła drugi wynik - jednak 20,6 proc. to zapewne mniej, niż życzyłaby sobie szczególnie przed nadchodzącymi wyborami prezydenckimi.

d2ui8vj

Trzecie miejsce w sondażu IBRiS dla o2.pl z wynikiem 16,6 proc. przypadło Marii Kaczyńskiej. Na dalszych pozycjach znalazła się Anna Komorowska (1,6 proc.) i Danuta Wałęsa (0,6 proc.).

- Drugie miejsce Agaty Dudy i dużo słabszy wynik od Jolanty Kwaśniewskiej wynika z tego, że mimo iż Agata Duda jest małżonką urzędującego prezydenta, jest bardzo słabo widoczna, wycofana, nie zabiera głosu w kluczowych sprawach, nie zwraca uwagi na najważniejsze problemy - komentuje sondaż dla o2.pl dr hab. Renata Mieńkowska-Norkiene z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.

Jak dodaje politolożka, Agata Duda głównie "wspiera swojego męża na dożynkach", "jest przy nim podczas kampanijnych wizyt", ale "nigdy nie zabiera głosu". - To taka działalność dożynkowa - mówi dr hab. Mieńkowska-Norkiene.

W rozmowie z WP komentarka wskazuje, że obecna pierwsza dama odmawia zabierania głosu publicznie, że jedynie towarzyszy mężowi podczas wizyt w kraju lub za granicą, że jej rola ogranicza się do tego, że "dobrze wygląda". - Jolanta Kwaśniewska, w odróżnieniu od Agaty Dudy, sama wykazywała inicjatywę. Zapraszała inne pierwsze damy, organizowała spotkania na wysokim szczeblu, udzielała się charytatywnie, zwracała uwagę na ważne problemy społeczne. Stąd tak wysoki dla niej wynik w sondażu - mówi nam dr hab. Mieńkowska-Norkiene.

d2ui8vj

Jak dodaje, pierwsza dama jest oceniania również przez pryzmat prezydentury swojego męża. - A to jednak Aleksander Kwaśniewski jest najpopularniejszym prezydentem w III RP - zauważa dr hab. Mieńkowska-Norkiene. Podkreśla, że Andrzej Duda jest kojarzony z łamaniem konstytucji i całkowitym podporządkowaniem PiS, a siłą rzeczy negatywne oceny z tym związane spadają również na jego małżonkę.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ui8vj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ui8vj
d2ui8vj
Więcej tematów