Trwa ładowanie...
22-05-2013 11:53

Sondaż CBOS: w maju maleje poparcie dla rządu i premiera Donalda Tuska

Majowy sondaż CBOS potwierdza tezę, że nad premierem i jego gabinetem zbierają się chmury. W porównaniu z poprzednimi miesiącami, obniżył się nieco poziom identyfikacji z rządem Donalda Tuska. Poparcie dla urzędującego gabinetu deklaruje obecnie niespełna jedna czwarta badanych (23 proc., od kwietnia spadek o 2 punkty). Do przeciwników rządu zalicza się prawie dwukrotnie więcej osób (43 proc.), a niemal co trzeci ankietowany wyraża wobec niego obojętność (30 proc., wzrost o 1 punkt). Zmalała także akceptacja premiera Donalda Tuska - niezadowolonych z kierowania przez niego rządu jest 60 proc. ankietowanych.

Sondaż CBOS: w maju maleje poparcie dla rządu i premiera Donalda TuskaŹródło: WP.PL, fot: Marcin Gadomski
d3u6lok
d3u6lok

Na kryzys poparcia społecznego dla rządu wskazują najniższe notowania w całym, blisko sześcioletnim okresie rządów koalicji PO-PSL. Choć majowy spadek notowań premiera i rządu nie jest spektakularny, to jednak jest on elementem stałej, utrzymującej się mniej więcej od listopada tendencji obniżania się ocen. Zdaniem CBOS - jej zahamowanie może być trudne, bowiem rosnącemu społecznemu niezadowoleniu towarzyszy nasilająca się ostatnio w mediach fala krytyki poczynań rządu i jego przedstawicieli. Premier, jego gabinet, a także rządząca partia, nie mają ostatnio dobrej prasy.

Maleją notowania dla rządu

Wśród elektoratów partyjnych silnie identyfikują się z urzędującym gabinetem jedynie potencjalni wyborcy PO. Zwolennicy rządu przeważają jeszcze tylko wśród sympatyków SLD. W elektoratach pozostałych ugrupowań, w tym współrządzącego PSL, a także wśród badanych o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych i osób biernych politycznie przeważa negatywne nastawienie wobec obecnego gabinetu. Szczególnie dużą niechęć do rządu cechuje elektorat PiS.

Ocena działalności rządu

Po raz kolejny pogorszyły się opinie o wynikach działalności rządu. Tylko co piąty badany dobrze ocenia jego dotychczasowe dokonania (20 proc., spadek o 3 punkty), a ponad trzykrotnie więcej osób – źle (67 proc., wzrost o 1 punkt).

Niezadowolenie z działalności rządu dominuje w elektoratach wszystkich ugrupowań z wyjątkiem PO. Na tle pozostałych stosunkowo najmniej krytyczni w tym względzie są zwolennicy SLD. Z kolei zdecydowanie najgorzej pracę rządu oceniają zdeklarowani wyborcy PiS. CBOS zwraca także uwagę na wysoki, wyższy niż przeciętnie, poziom niezadowolenia wśród osób zapowiadających absencję w ewentualnych wyborach parlamentarnych

d3u6lok

Maleje akceptacja premiera

W stosunku do kwietnia zmalała nieco akceptacja samego premiera. Zadowolenie z faktu, że Donald Tusk stoi na czele rządu wyraża obecnie nieco ponad jedna czwarta badanych (26 proc., spadek o 2 punkty), trzy piąte zaś (60 proc., wzrost o 1 punkt) deklaruje niezadowolenie z szefa rządu.

Z największą dezaprobatą Donald Tusk spotyka się wśród ludzi młodych – poniżej 25 roku życia (68 proc.),

W potencjalnych elektoratach partyjnych zadowolenie z szefa rządu przeważa nad niezadowoleniem jedynie wśród sympatyków PO. Bardziej niż inni przychylni są premierowi zwolennicy SLD, niemniej jednak i w tym elektoracie przeważa dezaprobata. Natomiast większość zwolenników pozostałych partii, w tym współrządzącego PSL, a także osoby bierne politycznie i niezdecydowane wyrażają niezadowolenie z faktu, że na czele rządu stoi Donald Tusk.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (276) przeprowadzono w dniach 9-15 maja 2013 roku na liczącej 1101 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

d3u6lok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3u6lok
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj