Sondaż CBOS: notowania rządu znacząco się poprawiły
Po spadkach odnotowywanych na początku roku i ubiegłomiesięcznej stabilizacji, w czerwcu notowania rządu znacząco się poprawiły. Poprawie notowań gabinetu Donalda Tuska towarzyszy wzrost poparcia dla PO - wynika z ostatniego sondażu CBOS.
W porównaniu z majem nieco wzrósł odsetek zwolenników gabinetu Donalda Tuska (o 3 punkty, do 30 proc.), jednocześnie nieznacznie ubyło jego przeciwników (o 2 punkty, do 41proc.). Obojętność wobec rządu, tak jak miesiąc temu, deklaruje 27proc. badanych.
Poparcie dla rządu częściej deklarują osoby lepiej wykształcone, znajdujące się w lepszej sytuacji materialnej. Do największych sympatyków gabinetu Donalda Tuska należą osoby z wyższym wykształceniem (46 proc.) i badani o dochodach per capita powyżej 1500 zł (53 proc.). W grupach społeczno-zawodowych najbardziej przychylni rządowi są pracujący na własny rachunek (54 proc.) oraz kadra kierownicza i wysoko wykwalifikowani specjaliści (46 proc.). Urzędujący gabinet niezmiennie cieszy się większą sympatią mieszkańców miast niż wsi.
Ponadto poparcie dla rządu częściej deklarują osoby identyfikujące się z centrową, bądź lewicową niż z prawicową orientacją polityczną. Z kolei niechęć do rządu najczęściej wyrażają osoby o prawicowych poglądach politycznych (56 proc.) oraz uczestniczący w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu (58 proc.).
W ciągu ostatniego miesiąca poprawił się też społeczny odbiór premiera. Zwiększył się odsetek respondentów zadowolonych z tego, że pracami Rady Ministrów kieruje Donald Tusk (o 5 punktów, do 36 proc.), zarazem w takim samym stopniu zmalał odsetek tych, którzy są niezadowoleni (o 5 punktów, do 51 proc.).
Poparciu dla premiera, podobnie jak dla całego rządu, sprzyja wyższy status społeczno-ekonomiczny. Częściej wyrażają je osoby lepiej wykształcone, znajdujące się w dobrym położeniu materialnym. Szef rządu, podobnie jak cały jego gabinet, uzyskuje większe poparcie wśród mieszkańców miast niż wsi. Najwięcej zwolenników premier ma wśród osób o dochodach per capita powyżej 1500 zł (58 proc.), pracujących na własny rachunek (54proc.), wśród kadry kierowniczej i wysoko wykwalifikowanych specjalistów (49proc.) oraz wśród osób dobrze oceniających warunki materialne swoich gospodarstw domowych (48proc.).