Sondaż: 67 proc. Polaków przeciwnych przyjmowaniu uchodźców
• CBOS: 28 proc. uważa, że powinniśmy przyjmować migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu
• 5 proc. nie ma zdania w tej sprawia
• Polacy bardziej otwarci są na Ukraińców
06.10.2016 | aktual.: 06.10.2016 14:01
67 proc. Polaków sprzeciwia się przyjmowaniu przez nasz kraj uchodźców z Bliskiego Wschodu i Afryki, przybywających do krajów UE. 28 proc. uważa, że powinniśmy ich przyjmować, a 5 proc. nie ma opinii - wynika z sondażu CBOS.
"Wrzesień nie przyniósł wielkich zmian w stosunku Polaków do uchodźców. Po dwóch miesiącach minął już efekt zamachów w Nicei i Monachium, który czasowo zaostrzył opinie badanych w tym względzie, i obecnie oceny są bardziej przychylne uchodźcom, niż w sierpniu" - podkreśla CBOS.
Na przyjmowanie przez Polskę uchodźców z krajów objętych konfliktami zbrojnymi nie zgadza się 52 proc., aprobuje to 44 proc., a 4 proc. nie ma zdania. Spośród aprobujących, 40 proc. uważa, że nasz kraj powinien udzielać im schronienia jedynie do czasu, kiedy będą mogli wrócić do swojego kraju, a 4 proc. zgadza się również na ich osiedlanie się w Polsce na stałe.
Zdaniem CBOS na ogół przychylny jest zaś stosunek do przyjmowania mieszkańców wschodniej Ukrainy, uciekających z terenów objętych działaniami zbrojnymi. Udzielenie im w Polsce azylu aprobuje 57 proc., czemu przeciwne jest 38 proc., a 6 proc. nie ma zdania (suma 101 proc. to efekt zaokrągleń liczb - PAP).
Przeciwni przyjmowaniu przez Polskę uchodźców częściej niż inni są ludzie w wieku 18-34 lata, mieszkańcy wsi, osoby z wykształceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym, osoby o najniższych dochodach. Aprobatę częściej niż sprzeciw wyrażają osoby w wieku 45-64 lata, najlepiej wykształceni, mieszkańcy dużych i największych miast, uzyskujący najwyższe dochody, identyfikujący się z polityczną lewicą i nieuczestniczący w praktykach religijnych.
Osoby o poglądach lewicowych oraz centrowych w większości akceptują udzielanie uchodźcom azylu; zwolennicy prawicy oraz osoby, które nie potrafią określić swoich poglądów, z dezaprobatą odnoszą się do przyjmowania uciekinierów z rejonów konfliktów - podkreśla CBOS.
Badanie przeprowadzono 8-15 września metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo na 981-osobowej, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.