Trwa ładowanie...

Sondaż: 64 proc. Węgrów nadal głosowałoby za członkostwem w UE

• Odsetek osób, które poparłyby członkostwo, wzrósł w ciągu roku o 13 pkt proc.
• Wyniki sondażu Instytutu Publicus opublikował portal mandiner.hu

Share
Sondaż: 64 proc. Węgrów nadal głosowałoby za członkostwem w UEŹródło: Fotolia, fot: Delphotostock
d47rnh5

Wśród osób, które zadeklarowały, że z całą pewnością wzięłyby teraz udział w referendum, odsetek poparcia dla członkostwa był jeszcze wyższy - wyniósł prawie 75 proc. (7 pkt proc. więcej niż rok temu).

Przy tym członkostwo w UE popierają zwolennicy wszystkich partii politycznych. O ile jeszcze rok temu elektorat skrajnie prawicowej partii Jobbik był raczej przeciwny członkostwu w UE (35 proc. za, 52 proc. przeciw), o tyle teraz proporcje się odwróciły i za przystąpieniem głosowałoby 58 proc., a 33 proc. przeciw.

70 proc. respondentów uważa, że okres członkostwa w Unii był dla nich korzystny. Za najbardziej korzystny uważają go absolwenci uczelni wyższych (85 proc.) i zwolennicy Węgierskiej Partii Socjalistycznej (81 proc.), a najmniej - zwolennicy Jobbiku (64 proc.). Poglądy elektoratu Jobbiku zmieniły się radykalnie - rok temu 61 proc. zadeklarowało, że członkostwo w UE nie było dla nich korzystne.

d47rnh5

Sondaż zbadał też gotowość Węgrów do udziału w wyznaczonym na 2 października referendum w sprawie obowiązkowych kwot przyjmowania uchodźców. 50 proc. zadeklarowało, że na pewno wezmą w nim udział, a 25 proc. - że prawdopodobnie. Oznaczałoby to, że najpewniej zostanie spełniony warunek udziału ponad 50 proc. uprawnionych, konieczny do tego, by głosowanie było ważne.

Ankietowanych zapytano też, czy Wielka Brytania zyska na wystąpieniu z UE. Prawie połowa (46 proc.) odparła, że nie, a 30 proc. - że tak.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 1-6 lipca na próbie 1000 osób na zlecenie tygodnika "Vasarnapi Hirek".

d47rnh5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47rnh5
d47rnh5
Więcej tematów