Trwa ładowanie...

Soloch: prezydent rozmawiał w Dowództwie Operacyjnym o systemie dowodzenia

• System kierowania i dowodzenia w kontekście planowanych w nim zmian był tematem spotkania prezydenta Andrzeja Dudy w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych

• Powiedział w piątek PAP szef BBN Paweł Soloch

Soloch: prezydent rozmawiał w Dowództwie Operacyjnym o systemie dowodzeniaŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d1adjg7
d1adjg7

- Prezydent spotkał się z kadrą Dowództwa Operacyjnego, w spotkaniu uczestniczył minister obrony Antoni Macierewicz. Zapoznał się z bieżącą sytuacją bezpieczeństwa w regionie - to DORSZ przygotowuje raporty w tej sprawie - a także z z wnioskami z ćwiczeń Anakonda 16 i CMX 16 w kwestii planowanych zmian w organizacji sił zbrojnych oraz w kwestii zwiększenia kompatybilności w związku z postanowieniami szczytu NATO - powiedział Soloch.

Szef BBN dodał, że prezydent zwrócił uwagę na system kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi w sytuacjach kryzysu i zagrożenia, w tym w razie konieczności obrony państwa, także w kontekście zapowiadanych zmian w tym systemie.

- Do tej kwestii prezydent przywiązuje szczególną wagę. Było to jedno z wielu zaplanowanych spotkań i konsultacji, które prezydent zamierza odbyć. Temu będzie też służyła wizyta w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych - zapowiedział Soloch.

Jak dodał, ważnym elementem spotkania było zapoznanie się z aktualną służbą polskich kontyngentów wojskowych za granicą.

d1adjg7

Zmiany w obowiązującym od początku 2014 roku systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi - który wprowadził dwa główne dowództwa w miejsce odrębnych dowództw rodzajów sił zbrojnych, a Sztab Generalny uczynił ośrodkiem planowania strategicznego, a nie dowodzenia - to jeden z priorytetów obecnego kierownictwa MON. Według ministra Macierewicza obecny system powoduje niejasności co do podziału kompetencji pomiędzy organami dowódczymi i brak jednolitości dowodzenia.

Zobacz także: Prezydent spotkał się z chorym na raka politykiem SLD. Sprawa medycznej marihuany przyspieszy?

d1adjg7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1adjg7
Więcej tematów